foto

Na początku marca w ramach serii „Bajka Plasterek” Fundacji Hospicyjnej ukazała się kolejna bajka terapeutyczna – „Koralikowa historia”. Książeczka, podobnie jak pozostałe z cyklu, jest dedykowana dzieciom w wieku 4-9 lat, które łączy doświadczenie choroby i śmierci bliskiej osoby i które nie poradzą sobie bez mądrego wsparcia dorosłych.

Narratorem w bajce „Koralikowa historia” jest tytułowy koralik, który opowiada o niezwykłej przyjaźni małej Zosi z jej dorosłą sąsiadką Igą.
Towarzyszy w ich wspólnych, szczęśliwych chwilach przy nawlekaniu wisiorków czy zabawie w „chmurobranie”.
Przysłuchuje się niesamowitym opowieściom Igi, która podróżując po świecie i zbierając koraliki do swojej kolekcji, zna ich bardzo dużo.

Kiedy Iga zaczyna chorować, jest też świadkiem rosnącego niepokoju, potem smutku i wreszcie rozpaczy dziecka, które przeczuwa, że ciężka choroba przyjaciółki rozłączy je na zawsze.
Koralik ma bardzo ważne zadanie. Niczym prawdziwy plasterek ma sprawić, by przewidywany ból rozstania był odrobinę mniejszy.

„Koralikowa historia” to bajka terapeutyczna, czyli specjalna bajkowa kategoria, w której świat przedstawiony w utworze ma konkretne zadanie – wesprzeć proces zdrowienia dziecka po jakiejś traumie.
„Poprzez odnalezienie podobieństw z tym, co przytrafiło się bohaterowi opowieści, dziecku łatwiej jest zrozumieć swoją sytuację. Dzięki temu żałoba nie pozostawi w nim negatywnych konsekwencji” – czytamy w ulotce dołączonej do książeczki.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...