foto

15 lutego hucznie obchodziliśmy nasze 7. urodziny!
To święto wszystkich dzieci, które oglądają w TVP ABC znakomite, mądre programy
i fantastyczne animowane bajki.
W podziękowaniu małym widzom za sympatię przygotowaliśmy upominki, które w dniu naszych urodzin można było wygrać w konkursie „7 pytań na 7. urodziny”!
W naszej zabawie wzięło udział bardzo dużo dzieci, które przy pomocy rodziców nadesłały ponad 15 000 maili z odpowiedziami.
To rekord w naszych maratonach!

Ten dzień upłynie z zagadkami związanymi z TVP ABC.
Odbędzie się siedem minikonkursów.
Adresujemy je do dzieci w wieku od 2 do 14 lat.

Startujemy o godz. 9.oo. Pytań będzie 7.
W godz. 9.oo do godz. 20.oo, na tej stronie ukażą się pytania – w dwóch turach.
Trzy pierwsze pojawią się co godzinę, o godz. 9.00, 10.oo i 11.oo.
Drugą serię rozpoczniemy o godz. 17.oo. Wtedy poznacie czwarte pytanie, a kolejne – o godz. 18.oo, 19.oo i o godz. 20.oo.
Już tradycyjnie pytania będą związane z naszymi programami, ulubionymi bajkami i ich bohaterami.
Odpowiedź na zagadkę z danej godziny trzeba do nas przesłać w ciągu
60 minut od jej ogłoszenia, mailem na adres abc@tvp.pl.


Spośród wszystkich prawidłowych odpowiedzi, które dostaniemy w regulaminowym czasie (60’) Redakcyjne Jury losowo wyłoni dwadzieścioro pięcioro laureatów.

To dotyczy wszystkich siedmiu godzin.

Zatem obdarujemy 175 dzieci.



Nagrodami głównymi w minikonkursach będą gry planszowe, zabawy konstrukcyjne lub układanki (można je obejrzeć na zdjęciach) i książki.
Do każdego prezentu dołączymy gadżet TVP ABC: breloczek – i tu uwaga – będą nowości: Flaming, Kaczka, Dzik, Gepard, Tukan, Żółwik albo skarpetki z wizerunkiem Wiadomirka, kubek TVP ABC czy parasolkę lub koszulkę albo notesik – samoprzylepne karteczki, smycz.

Wyniki konkursu, czyli listy laureatów opublikowaliśmy na tej stronie z lekkim opóźnieniem, w środę, 24 lutego.

Uwaga!!! – podajemy instrukcję, dotyczącą maila z odpowiedzią:
1. W temacie maila wpisujemy godzinę, o której dane pytanie pojawiło się na stronie np. godz. 9.oo.
2. W treści maila podajemy odpowiedź na pytanie z danej godziny.
3. W treści maila również wpisujemy: imię, nazwisko, wiek dziecka i adres korespondencyjny.
4. Mail musi zostać wysłany przed upływem godziny od ogłoszenia danego pytania, czyli w wypadku pytania z godz. 9.oo, wiadomość trzeba do nas przesłać najpóźniej do godz. 10.oo (będzie brana pod uwagę godzina wpłynięcia maila do skrzynki abc@tvp.pl)
5. Niespełnienie któregokolwiek z punktów tej instrukcji będzie traktowane jak zła odpowiedź!

Oczywiście w wypadku dzieci poniżej 13 lat, mail w ich imieniu mogą wysłać wyłącznie rodzice (opiekunowie prawni).

godz. 9.oo

Pytanie – Który z bohaterów programu „Przyjaciele Misia i Margolci” jest największym fanem owsianych ciastek?
Odpowiedź – Za owsianymi ciasteczkami przepada Miś.

Laureatami są:

1. Adrian Ościłowski, 14 lat, Pęchratka Mała
2. Michał Malchar, 4 lata, Łazy
3. Hanna Kaczyńska, 5 lat, Suwałki
4. Małgosia Zadrożna, 7 lat, Warszawa
5. Franciszek Hardy, 2 latka, Nowa Sól
6. Kamila Jaroszewicz, 7 lat, Warszawa
7. Milo Szoke, 4 lata, Łódź
8. Krystian Szewczyk, 5 lat, Lipsko
9. Zofia Mankiewicz, 6 lat, Legionowo
10. Jakub Kubień, 5 lat, Andrychów
11. Oliwka (3,5) i Janek (2,5) Bajor, Warszawa
12. Nikola Moczulska, 7 lat, Błonie
13. Kacper Twarowski, 5 lat, Sosnowica
14. Aleksander Budzowski, 5 lat, Kraków
15. Tymon Mieszkowski, 7 lat, Poznań
16. Kacper Miler, 6 lat, Sosnowiec
17. Lena Motyka (3 latka) i Karol Kurek (9 lat), Cegłów
18. Daria Zielińska, 7,5 roku, Koszalin
19. Oliwier Kuźnicki, 6 lat, Przykona
20. Martyna Orzoł, 4 lata, Piła
21. Emilia Małys, 7 lat, Stara Wieś
22. Florian Kiełbasa, 2 latka, Straszydle
23. Amelia Szczęsna, 3,5 roku, Zacharzyn
24. Karol Kulza, 5 lat, Małogoszcz
25. Antoś Smolik, 6 lat, Lanckorona


godz. 10.oo

Zadanie – Podaj imię jednej z ulubionych kóz Heidi, którymi opiekuje się dziewczynka.
Odpowiedź – Heidi lubiła wszystkie kozy ze stada, ale najbardziej – Białuszkę i Buraskę, a także Figlarkę, Śnieżkę i inne.

Na liście laureatów z godz. 10.oo znaleźli się:

1. Grześ Bawełek, 11 lat, Tarnowskie Góry
2. Piotr Pecio, 6 lat, Gutanów
3. Krzyś Hadamik, 12 lat, Tworóg
4. Klara Fiszbok, 2 latka, Pniewy
5. Antoni Bajer, 7 lat, Dobczyce
6. Gabrysia Bujak, 5 lat, Wola Kalinowska
7. Dorota Pastuch, 6 lat, Przychowa
8. Filip Pilipiuk, 4 lata, Chełm
9. Tymon Opara, 6 lat, Stary Dziebałtów
10. Izabela Kondracka, 7 lat, Gdańsk
11. Hania Miszka, 2 latka, Lębork
12. Aleksandra Gałązka, 7 lat, Piastów
13. Klaudia Król, 5 lat, Zakopane
14. Wiktor Fiałkowski, 5 lat, Wąbrzeźno
15. Kuba Wawrzon, 8 lat, Tarnów
16. Michalina Olszak, 4 lata, Moczydła
17. Zofia Józefowicz, 3 latka, Kobyłka
18. Marta Kania, 10 lat, Świerklany
19. Kornelia Meyer, 2 latka, Wejherowo
20. Zuzia Sitarska, 3,5 roku, Piórków
21. Szymon Andruszkiewicz, 3 latka, Lechów
22. Zuzanna Jędo, 6 lat, Wójcza
23. Natalia Bąk, 6 lat, Wnętrzne
24. Mikołaj (5 lat) i Zuzanna (3 latka) Turzyńscy, Kamionka
25. Adam Szostakiewicz, 4 lata, Celestynów

godz. 11.oo

Pytanie – Jak nazywa się tajemnicza postać w charakterystycznym nakryciu głowy, która chce za wszelką cenę pozbyć się Alchemika z królestwa Kaliny?
Z tym pytaniem był problem, wśród odpowiedzi pojawił się Henryk Złoty Gagatek i Czarownica Wanda. Szkoda, że nie wszyscy doczytali podpowiedź, zawartą w pytaniu – w charakterystycznym nakryciu głowy. Czy czarownica i Henryk mają jakieś dziwne nakrycie głowy?
Odpowiedź – Alchemika chce się pozbyć profesor Stożek.

Mimo, że to pytanie sprawiło sporo kłopotu, nadesłano na nie 1646 maili z odpowiedziami.
Laureatami:

1. Gloria Trzeciecka, 5 lat, Suwałki
2. Wojtuś (7 lat) Agatka (3 latka) Majchrzak, Kcynia
3. Lenka Fryga, 3 latka, Racibórz
4. Gabrysia Krawczyk, 8 lat, Budy Zaklasztorne
5. Milena Kwiatkowska, 6 lat, Iwno
6. Aleksandra Guśtak, 3 latka, Stróże
7. Tosia Lisowiec, 9 lat, Ropa
8. Martyna Mrozik, 13 lat, Grabków
9. Justynka (8 lat) i Asia (5 lat) Wójcik, Radom
10. Adrian Duran, 8 lat, Lisów
11. Miłosz (4 lata) i Gabriel (2 latka) Głowik, Modzurów
12. Edward Wysocki, 4 lata, Teresin
13. Eryk Tatarek, 5 lat, Pakosław
14. Leo Rock, 5 lat, Warszawa
15. Igor Gumółka 3,5 roku, Bukowno
16. Blanka Czyżewska, 7 lat, Białystok
17. Zosia Kacprowicz, 4 lata, Garno
18. Daria (8 lat) i Michał (3 latka) Jadwisieńczak, Ścinawka Średnia
19. Hubert Szałata, 7 lat, Olsztyn
20. Bartosz Adamczyk, 7 lat, Okrzeja
21. Mikołaj Bajek, 5 lat, Kamień
22. Antoś Sobieszczański, 6 lat, Pionki
23. Alicja (6 lat) i Igor (3 latka) Iwanek, Konstantynów
24. Amelia Kowalik, 7 lat, Ciotusza Stara
25. Paulina Piekarska, 6 lat, Kętrzyn

17.oo

Zadanie – Wymień co najmniej trzy tytuły bajek, które były inspiracją do gotowania wspaniałych dań w programie „Ugotuj nam bajkę”.
Odpowiedź – Inspiracją do gotowania w pierwszych dziewięciu odcinkach „Ugotuj nam bajkę” były: „Śpiąca królewna”, „Złota rybka”, „Czerwony kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”, „Piotruś Pan”, „Królowa Śniegu”, „Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Alicja w krainie czarów”.

A kto wygrał o godz. 17.oo?

Oto laureaci:

1. Staś Jachimowski, 2 latka, Szczecin
2. Maja Szustak, 6 lat, Opole
3. Maja Kaczmarzewska, 8 lat, Kalisz Pomorski
4. Ania Dubiel, 6 lat, Bajdy
5. Lena Kapela, 10 lat, Lutocin
6. Julia Byś, 4 lata, Kraków
7. Emilka Szablowska, 8 lat, Wieliczka
8. Paulina Dune, 6 lat, Kętrzyn
9. Hanna Stępnik, 5 lat, Racibórz
10. Hubert (6 lat) i Dominik (4 lata) Poronin, Koło
11. Gabriela Chwiejczak, 4 lata, Kitów
12. Mikołaj Sirant, 5 lat, Brzeg Dolny
13. Florian (6 lat) i Franciszek (10 lat) Biela, Orzesze
14. Gabriela Caputa, 7 lat, Lipowa
15. Wiktoria Niewęgłowska, 4 latka, Paszki Małe
16. Nikola Sas, 9,5 roku, Zwiernik
17. Adam Kujawiak, 4 lata, Sosnowiec
18. Staś Borus, 3 latka, Iłża
19. Filip Hajduk, 4 lata, Zborczyce
20. Kuba Pozorski, 7 lat, Osielsko
21. Kamil (7 lat) i Paweł (5 lat) Reizer, Żuklin
22. Zuzanna Faszcza, 2,5 roczku, Wysokie Mazowieckie
23. Krzysztof Gawłowski, 7 lat, Włocławek
24. Agata Sobczak, 7 lat, Ćmiłów
25. Kacper (8 lat) i Miłosz (4 lata) Guminiak, Nowa Wieś

godz. 18.oo

Pytanie – Czego uczy dzieci Wiewiór Wiktor i jaki tytuł nosi program, który prowadzi ta postać?
Odpowiedź – Wiewiór Wiktor uczy dzieci cyfr i liczb, a program przez niego prowadzony nosi tytuł „Licz na Wiktora”.

To pytanie nie sprawiło kłopotów, dostaliśmy 2500 maili z odpowiedziami.

Laureatami są:

1. Szczepan Gazda, 4 lata, Pilawa
2. Hanna Szary, 7 lat, Świebodzin
3. Antoni Misiejuk, 3 latka, Różański
4. Agata (7 lat) i Natalia (9 lat) Kryń, Michalów
5. Mikołaj Miętus 4 lata, Warszawa
6. Amelka Czaicka, 4 lata, Klecza Dolna
7. Zuzanna Dziubek, 4 lata, Opole
8. Celina Ziarkowska, 7 lat, Miasteczko Krajeńskie
9. Vanessa Kucap, 11 lat, Ruda Śląska
10. Franciszek Filek, 6 lat, Wadowice
11. Antonina Ledzińska, 2 latka, Dębno
12. Kacper Theil, 6 lat, Osie
13. Wiktoria Habdas, 9 lat, Łodygowice
14. Adaś Gibki, 2 latka, Zduńska Wola
15. Lilia Madera, 3,5 roku, Gdynia
16. Mikołaj Zawitkowski, 4 lata, Oleszyce
17. Tymoteusz Pątkowski, 3 latka, Dąbrówno
18. Alicja Żerek, 6 lat, Wrocław
19. Michał Puźniak, 4 lata, Rzeszów
20. Jan Rudziński, 12 lat, Warszawa
21. Iwona Rozwarska, 14 lat, Biskupin
22. Maja Piętka, 2 latka, Lublin
23. Emil Szawliński, 4 lata, Puławy
24. Kornel Czapla, 5 lat, Jaworzno
25. Konrad Zabłocki, 5 lat, Bryzgiel

godz. 19.oo

Pytanie – Jaki tytuł nosi serial, którego bohaterami jest niezwykłe trio – chłopiec, jego uroczy pies – cocker spaniel i żółwica? Jak ma na imię żółwica?
Odpowiedź – Tytuł serialu to „Ptyś i Bill”, a żółwica ma na imię Caroline.

O godz. 19.oo padł rekord dnia – napłynęło 2781 maili z odpowiedziami!

Laureatami:

1. Gabrysia Kita, 3 latka, Złoty Potok
2. Marysia Szmigiel, 3 latka, Warszawa
3. Joanna Kozicka, 5 lat, Kiełpiny
4. Julian Kozubiński, 3 latka, Sokołowo
5. Filip Myszk, 4 lata, Przyrowie
6. Antoś (3 latka) i Zuzia (5 lat) Wilk, Nowa Osada
7. Alicja (3 latka) i Zuzia (7 lat) Cyroń Gołkowice
8. Staś Krupa, 9 lat, Józefów
9. Emilia Stawiarz, 3 latka, Staszów
10. Maciej Matusiak, 8 lat, Rumia
11. Ewa Bałazy, 5 lat, Warszawa
12. Maja Kuterasińska, 3 latka, Niwiska Gruszczyńskie
13. Rafał Gruszczyński, 7 lat, Bełchatów
14. Ada (9 lat) i Antoś (5 lat) Mik, Łódź
15. Sandra Antczak, 9 lat, Helenów
16. Julia Fliegner, 2 latka, Opole
17. Karol Kiełb, 4 lata, Głogów Małopolski
18. Agata Korepta, 3 latka, Mokrzyska
19. Marcel (4 lata) i Artur (5 lat) Faruga, Strumień
20. Gniewosz Księżarczyk, 5 lat, Warszawa
21. Łucja Krzysztoń, 2 latka, Andrzejów
22. Jaś Szychowski, 5 lat, Łódź
23. Maria Czupryn, 4 lata, Ostrołęka
24. Michalina Wypart, 3 latka, Ulesie
25. Maja Hasterok, 5 lat, Kadłub

godz. 20.oo

Pytanie – Które lalki – mupety, znane z naszych programów, czytały dzieciom na dobranoc w kończącym Wieczorynkę „Czytaniu przed spaniem”?
Odpowiedź – Dotychczas dzieciom czytali Wiadomirek i Margolcia.
W „Czytaniu przed spaniem” pojawił się też Żużu, ale on nie czytał dzieciom, a sam słuchał, jak bajkę interpretuje dziadek Eugeniusz.
W nowej serii, której premiera już 28 lutego, w roli czytających zobaczymy kolejne lalki m.in. Misia, Bzyka i Talentulę.

Laureatami:

1. Łukasz Dołgowski, 7 lat, Protowo
2. Martyna Sowa, 9 lat, Elbląg
3. Diana Półgrabska 3,5 roku, Drawsko Pomorskie
4. Wiktor Przybysz, 3 latka, Platerów
5. Lenka Moniakowska, 8 lat, Wierzbica
6. Nikola Wadas, 9 lat, Żarki
7. Amelia Fetera, 12 lat, Pakosław
8. Antoni Kaczan, 5 lat, Bukowa
9. Łucja Zych, 6 lat, Zawiercie
10. Lena Bąk, 8 lat, Tomaszów Mazowiecki
11. Karolina Janik, 9 lat, Baczyn
12. Lena Kozieł, 9 lat, Kraków
13. Hania Klimaszewska, 3 latka, Pratków
14. Antoni Naróg, 4 lata, Rzeszów
15. Michał Górlikowski, 2 latka, Lębork
16. Jakub Jakimenko, 4 lata, Chorzów
17. Julia Rózicka, 6 lat, Dzierzgowo
18. Paweł Chryc, 6 lat, Opole
19. Liliana Bańdura, 2 latka, Wadowice
20. Adam Graboń, 8 lat, Czajęcice
21. Lidia Wiktorek, 3,5 roku, Ściborzyce
22. Leoś Wnuk, 5 lat, Dęblin
23. Mateusz Tkacz, 4 lata, Żyrardów
24. Oliwia Smolarczyk, 5 lat, Wincentów
25. Jakub Piskorski, 7 lat, Borysławice Kościelne

pozostałe aktualności