foto

Czy kuchnia bezglutenowa musi być rygorystyczna? Siostry – Kamila i Noemi Górny – autorki „Bezglutenowych podróży. Ciasta i desery” – jednej z pierwszych książek kucharskich w Polsce, poświęconych wyłącznie bezglutenowym deserom, udowadniają, że wcale nie!
Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa AA.

Książka „Bezglutenowe podróże. Ciasta i desery” zainteresuje osoby z różnymi nietolerancjami pokarmowymi.

Dla osób na bezglutenowej diecie to spore wyzwanie, by przygotować coś pysznego, a zwłaszcza dla rodziców, których dzieci borykają się z takimi problemami. Zwłaszcza trudny jest czas przy świątecznym stole.
Autorki przychodzą z pomocą i udowadniają, że zasady bezglutenowego pieczenia są bardzo proste.

Książkę wyróżnia to, że autorki – Kamila i Noemi – prezentują przepisy przywiezione ze swoich podróży na Węgry, do Włoch, Hiszpanii, Izraela i Stanów Zjednoczonych.
Wszystkie receptury zostały sprawdzone przez siostry, które same są dotknięte nietolerancją żywieniową na gluten. Przepisy starannie opisano, a gotowe desery – pięknie sfotografowano. Patrząc na zdjęcia – cieknie ślinka.
Co ważne w przepisach nie ma gotowych mieszanek i ulepszaczy. Są za to certyfikowane artykuły spożywcze, ponieważ wykorzystując je mamy pewność, że dany produkt jest bezpieczny dla osób nietolerujących gluten.

Na początku książki znajduje się zestaw szybkich i prostych przepisów, które mogą przygotować nawet dzieci i które sprawdzą się podczas odwiedzin niespodziewanych gości i dzięki którym – poprzez zmysły smaku i zapachu – możemy się przenieść do krajów, skąd je zaczerpnięto.

Polecamy książkę tym, którzy z różnych powodów wykluczyli gluten z diety, dla których są nieosiągalne sklepowe rarytasy i tym, którzy chcą spróbować czegoś nowego.

Książka jest rekomendowana przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...