foto

W dniach 5-6 września na Rynku Nowego Miasta w Warszawie po raz piąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. To wyjątkowa propozycja spędzenia czasu z tradycyjnym teatrem lalek ulicznych dla dzieci i dorosłych.
Spektakle i dodatkowe aktywności dla publiczności są bezpłatne.

V edycja Festiwalu „Lalka na Scenie” rozpocznie się w sobotę,
5 września, na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.
Od soboty do niedzieli widzowie spotkają się z tradycją ulicznych teatrów lalkowych. W tym roku do Warszawy zawitają europejscy mistrzowie tej formy teatru.
BR> Podczas dwóch dni festiwalowych spektakle będą grane od godziny 11.oo.
O każdej pełnej godzinie rozpocznie się kolejne przedstawienie. Start ostatniego zaplanowano na godz. 16.oo. Co roku repertuar jest tak dobierany, aby nie stanowił przeszkód językowych w zrozumieniu treści przez publiczność i by przedstawienia były odpowiednie dla widzów w każdym wieku.

Jak co roku na Festiwal przybędą artyści teatrów lalkowych z całej Europy. Będzie można podziwiać przedstawiania z marionetkami i pacynkami. Widzowie poznają także tajniki technik teatralnych przekazanych przez mistrzów.
Na festiwalu bawić nas będą: włoski zabawny Pulcinella w rękach Irene Vacchi i francuski zawadiaka – Polichinelle, wprawiony w ruch przez Lyesa Ouzeri, a Egon Adel wraz z Wimem Kerkhove przedstawią zabawnego Jana Klaassena.
Nie zabraknie też spotkania z Gašparko – jedną z najstarszych na świecie (ponad 100-letnią) grającą marionetką.
Razem z Don Jounem będzie wędrować, towarzysząc swemu panu w burzliwych przygodach.
Ten tradycyjny spektakl przedstawi znany na świecie mistrz marionetek – Ivan Gontko.
„W końcu możemy spotkać się z naszymi widzami, którzy czekali cierpliwie na tegoroczną odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Lalka na Scenie. W tym roku przez pandemię koronawirusa gramy wyjątkowo nie w lipcu, ale we wrześniu. Zapraszamy zatem naszych widzów na Rynek Nowego Miasta 5 i 6 września. Mam nadzieję, że uda nam się choć przez chwilę, z zachowaniem oczywiście odpowiedniego dystansu społecznego, przenieść w świat teatru, marionetek, pacynek, niecodziennych dźwięków i emocji. Jak każdego roku propozycje festiwalowe są zaproszeniem do uczestnictwa dla maluchów, dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie będą czytelne dla naszych odbiorców bez względu na wiek i język prezentacji” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Prezes Fundacji Meritum im. Zbyszka Winiarka, Dyrektor Festiwalu Lalka na Scenie.

O artystyczny poziom Festiwalu jak co roku zadba Ivan Gontko, Dyrektor Artystyczny – znany i ceniony na forum międzynarodowym, znawca tradycyjnego teatru lalek, twórca wielu wydarzeń i obrazów teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Prowadzi własny teatr lalek Tyjátr. Od lat na całym świecie kultywuje tradycję ulicznych teatrów lalkowych.

W niedzielę, do nieba pofruną festiwalowe gołębie. Pomiędzy spektaklami wśród kamienic Rynku Nowego Miasta będzie rozbrzmiewać zabytkowa katarynka.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia obowiązuje bezpłatny wstęp.
W wyniku aktualnej sytuacji COVID-19 organizacja Festiwalu i uczestnictwo wymaga przestrzegania zasad w Strefie Widza, także zachęcamy do zabrania na tegoroczny Festiwal swoich: kocy, poduszek czy krzesełek.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...