foto

12 sierpnia w serii CZYTAM SOBIE premierę ma sześć nowych tytułów. Do księgarni trafiły dwie pozycje w ramach cyklu Eko, kolejne dwa tytuły w podserii Fakty i dwie książki w głównej serii. Tradycyjnie są to historie autorstwa najlepszych współczesnych polskich pisarzy i ilustratorów dla dzieci.
I, jak zawsze, porcja świetnej zabawy i wiedzy!

CZYTAM SOBIE – pierwszy program wydawniczy do nauki czytania – podbiło rynek wydawniczy i przekonało już tysiące dzieci do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Do dziś w serii znalazło się ponad 100 tytułów, które sprzedano w łącznym nakładzie ponad 2 000 000 egzemplarzy! Co więcej – seria CZYTAM SOBIE wciąż się rozwija i dopasowuje do potrzeb nowych czytelników.

Dzieci to prawdziwi czytelnicy, którzy korzystają ze swojego prawa do własnego gustu i wyboru tematyki książek, chcą zaspakajać swoją naturalną ciekawość. Specjalnie dla młodych, zainteresowanych wszystkim, badaczy wydawnictwo HarperCollins Polska przygotowało do poczytania kolejne fascynujące opowieści.
W ramach cyklu Eko w sierpniu ukazały się:

„Smog w centrum miasta” (poziom 1) Doroty Łoskot-Cichockiej z ilustracjami autorki.
To interesująca opowieść o zjawisku atmosferycznym, które spędza sen z powiek dorosłym, ale i dzieciom. Zanieczyszczenie powietrza to jeden z głównych problemów współczesnego świata.
Pewnego zimowego dnia w radiu ogłoszono, że w mieście dzieje się coś strasznego. Nelka nie mogła uwierzyć, w to, co słyszy. Smok, prawdziwy smok?! Czy jest wielki i ma dwie głowy? Nelka jedzie na spotkanie ze smokiem, czy smogiem? Który okaże się groźniejszy i bardziej niebezpieczny? Okazuje się, że to nie smok, a niestety smog.

„Opowieść starego drzewa” (poziom 3) Ewy Winnickiej z ilustracjami Agaty Królak.
Książka o Hetmanie, pięknym starym dębie, mieszkańcu warszawskiego Powsina. Historia z perspektywy drzewa mającego ponad dwieście lat, które wiele widziało, słyszało i zapamiętało.

W podserii Fakty pojawiły się:
„Mały skryba i wielka piramida” (poziom 2) Marcina Barana z ilustracjami Joanny Rusinek. Lektura przybliża czasy starożytnego Egiptu, kiedy to żyli skrybowie, tajemnicze postaci, które miały opanowane trudną sztukę pisania. Podróż po Nilu bez wychodzenia z domu.
Panufer to stary egipski skryba mieszkający kiedyś w Turze. Pewnego dnia jako mały chłopiec popłynął w rejs barką po Nilu z Tury do Gizy, gdzie jego tata budował piramidy.
Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy.

„Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie” (poziom 3) Mikołaja Golachowskiego z ilustracjami Doroty Wojciechowskiej-Danek. Książka opowiada o odkryciach wielkiego przyrodnika – Karola Darwina, które raz na zawsze zmieniły pojęcie ludzi na temat roślin, zwierząt i ich samych. Ale… dlaczego właściwie były tak ważne i przełomowe? I – jak w ogóle do nich doszło?
Połykam strony to trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką.

Wszystkie książki zostały skonsultowane z autorytetem w danej dziedzinie czy znawcami tematu.

Wśród tradycyjnych, błyskotliwych i wciągających opowiastek o niepowtarzalnym stylu i charakterze w cyklu głównym CZYTAM SOBIE w sierpniu premierę mają także:

„Goryl u fryzjera” (poziom 1) Rafała Witka z ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej.
To bujna i obfita w humor historia, jak czupryna goryla.
Pewnego ranka goryl Mietek spojrzał w lustro i stwierdził, że coś trzeba zrobić z jego bujna czupryną. Prędko umówił się więc do fryzjera. Tylko, którą fryzurę wybrać?
Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek jest zgodna z zaleceniami metodyków.

„Złota rybka” (poziom 2) Justyny Bednarek z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej.
Opowieść o weekendzie pełnym atrakcji u nietypowej babci, z budowaniem domku na drzewie, jagodami i złotą rybką z rzeki Bug.
Weronka i Mati jadą do babci Doroty. Babcia to prawdziwa artystka! Proponuje wnukom zbudowanie domku na drzewie. Werka przystaje na to ochoczo, lecz Mati wolałby grać na smartfonie.
Tylko skąd go wziąć? Może złota rybka spełni jego życzenie?

CZYTAM SOBIE. PIERWSZA KLASA!
Od września 2o2o wydawnictwo HarperCollins Polska we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej organizuje w szkołach w całej Polsce akcję „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”.
50 000 pierwszoklasistów otrzyma książki z serii Czytam Sobie i gadżety czytelnicze. Nauczyciele dostaną praktyczne wsparcie i pomocne materiały do pracy z pierwszoklasistami na podstawie serii Czytam sobie, a rodzice poradnik: „Jak wspierać naukę i rozbudzać pasję czytelniczą u swoich dzieci”. Dzieciom program pomoże w budzeniu i rozwijaniu pasji czytelniczych. Dzięki różnorodności tytułów będą mogły dokonać pierwszych wyborów literackich. Czytanie rozwija wyobraźnię, słownictwo i wiedzę, ale jest coś więcej. Badania dowodzą, że bez czytania maleją szansę na lepszą przyszłość! Warto zacząć z Czytam sobie.
Więcej na temat akcji i możliwości przyłączenia się na stronach CzytamSobie.pl, 1klasa.edu.pl i profilu FB CzytanieToDziala.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...