foto

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wydało kolejną cześć komiksowej serii „Borka i Sambor”. To już 4. tomik historycznej publikacji, w której jest fascynująca fabuła – rysunkowa opowieść o małych Mieszku, przyszłym księciu, władcy Polan.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wydało kolejną cześć komiksowej serii „Borka i Sambor”. To już 4. tomik historycznej publikacji, w której jest fascynująca fabuła – rysunkowa opowieść o małych Mieszku, przyszłym księciu, władcy Polan. W komiksie „Borka i Sambor. Mieszko” sympatyczna para dzieci – Borka i Sambo – zabiera młodych czytelników do wczesnośredniowiecznego Gniezna, gdzie spotyka małego Mieszka – przyszłego założyciela państwa polskiego.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie przygody przeżyli bohaterowie i chcecie się dowiedzieć, co przydarzyło się Mieszkowi, ten komiks jest właśnie dla Was.
Nie tylko samemu., ale i cała rodziną można przenieść się w magiczny świat dawnego państwa Polan.

Autorami 4. części „Borki i Sambora” są: Elżbieta Żukowska – odpowiedzialna za scenariusz komiksu i Karol Kalinowski – twórca rysunków.
Pani Elżbieta w pracy badawczej obecnie skłania się ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszej tematyki, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Na stałe współpracuje z „Czasem Fantastyki”, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Jest autorką scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak: „Kapitan Wrona”, „Miasto z widokiem”.

Karol „KRL” Kalinowski to autor rysunków do komiksu „Borka i Sambor”. Jego książki już zdążyły zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Największy rozgłos przyniosły mu ostatnie wydawnictwa „Łauma” i „Kościsko”, których akcja jest osadzona między współczesnością a wątkami legendarnymi w pierwszym przypadku związanymi z legendą Jaćwingów, w drugim – z mitologią słowiańską.

„Borka i Sambor” to seria komiksów historyczno-przygodowych wydawanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. To propozycja cofnięcia się w przeszłość nie tylko, choć przede wszystkim, dla młodych czytelników.
Przygody tytułowych bliźniaków są całkowicie wymyślone, ale wszytko co ich otacza, jest zgodne z obecną wiedzą o codziennym życiu pierwszych Piastów. Poszczególne tomy opierają się na znanych wszystkim legendach, jednak nie są ich prostą ilustracją, ale twórczo je modyfikują i naprowadzają na nowe skojarzenia.
Dzieci zostały obdarzone m.in. magicznym jajem, które od zawsze wiązało się u Słowian z tajemniczą mocą.

Komiksy spotkały się z pozytywnymi recenzjami m.in. ze strony pisarki – Elżbiety Cherezińskiej, archeologa – prof. Przemysława Urbańczyka, historyka – prof. Jerzego Strzelczyka i recenzentów – Jarosława Jażdżewskiego i Piotra Burzyńskiego.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...