foto

Szanowni młodzi fani komputerów. Mamy dla Was ważną wiadomość!
W sprzedaży już jest najnowsze wydanie dwumiesięcznika „Programista Junior”. To 5. numer!

Tematem przewodnim wydania są... roboty i to w jaki sposób, mogą pomóc w nauce programowania.
Robot marki Photon to niezwykły przybysz z innego świata. Skradł serca wielu uczniów i nauczycieli na całym świecie. Jednak wszyscy wiemy, że edukacja odbywa się nie tylko w szkole, dlatego powstała wersja Robota Home Edition. Czym różni się od szkolnej wersji, którą możliwe, że już nawet testowaliście z kolegami i koleżankami w waszej szkole?
Ponadto w tym magazynie znajdziecie wiele innych interesujących artykułów m. in.: jak działa WWW, jak wygląda praca programisty, Scratch, JavaBlock, Python, RPG Maker, PICO-8, Unity 3D, Lego Boost, Encyklopedia Pokemonów...i nie tylko.

Polecamy 2 lekcję Scratchu. Programowanie przydaje się w życiu, nauce lub pracy. Służy zarówno rozrywce, jak i badaniom naukowym. Dzięki coraz prostszym językom programowania staje się dziś ono dostępniejsze dla każdego. W drugiej lekcji cyklu edukacyjnego Scratch początkujący adepci programowania zapoznają się z wyrażeniami. To bardzo ważne i pomocne elementy popularnych języków programistycznych takich jak Java, Python czy C++.
Jest też artykuł o wizualnym programowaniu z JavaBlock . Nie trzeba uczyć się skomplikowanych i długich komend. Można programować, budując swoje programy niczym klocki Lego. Program JavaBlock dostarcza gotowe bloki, które można dowolnie łączyć, eksperymentować i dobrze się przy tym bawić.
Kolejna część dwumiesięcznika to „Wstęp do języka Python. Część 5”. Dzięki poszerzeniu wiedzy na temat napisów omówimy dziś takie operacje jak wybieranie (po angielsku nazywa się to „slicing”). Ponadto poznamy operatory przynależności i zapoznamy z wyrażeniem warunkowym, które pozwala na podejmowanie decyzji o tym, czy dany fragment kodu powinien być uruchomiony w określonych warunkach, czy nie.
Dowiecie się również, jak ćwiczyć programowanie w Pythonie. Kiedy zapyta się profesjonalnego programistę: „jak dobrze nauczyć się języka?”, odpowiedź często brzmi: „wymyśl sobie projekt i go zrealizuj od podstaw”. Jest w tym dużo racji. Jednak co w sytuacji, gdy nie ma się dobrego pomysłu albo wiedza z programowania jest jeszcze za mała? Brakuje czasu i motywacji na dłuższy okres? Lub po prostu szybko się zniechęcasz? W tym artykule zapominamy o długich kursach wideo, kilkudniowych szkoleniach i opasłych książkach, za to proponujemy inne proste narzędzia, dzięki którym można efektywnie ćwiczyć kodowanie w Pythonie.

Tower Defense 3D. Część 2 – Kolejny krok w tworzeniu – poziomy gry Tower Defense. W tym artykule kończymy pracę nad wyglądem naszej sceny. Sprawimy, że będzie ona dobrze oświetlona. Dodamy pola, na których będziemy stawiać wieże, żeby bronić się przed przeciwnikami. Wygenerujemy ścieżkę poruszania się, dodamy punkty nawigacyjne i wstawimy bazę do naszego poziomu.

Poznacie również Ślimaka Qobo . To robot edukacyjny dla najmłodszych dzieci. Może być wykorzystywany zarówno na etapie przedszkola, jak i pierwszych klas szkoły podstawowej. Qobo ma kilka trybów pracy, od najprostszego, jakim jest układanie Kart Kodujących, poprzez Programowanie Bez Ekranu, aż do programowania za pomocą komputera w środowisku ScratchJr.
Jest również Encyklopedia Pokemonów – to ostatnia część cyklu. Do zaimplementowania zostało wyszukiwanie Pokemonów, przygotowanie prostej wersji na telefony komórkowe i wdrożenie aplikacji.
A jesteście ciekawi, jak wygląda praca programisty? O tym także przeczytacie w 5 numerze „Programisty Junior”. Tajemnicze, płynące po ekranie ciągi liczb, co chwilę wyskakujące nowe okna w futurystycznym interfejsie użytkownika, człowiek w okularach piszący błyskawicznie jedną ręką na klawiaturze, a drugą obracający długopis, włamywanie się na zabezpieczone serwery, zmiany w programach wprowadzane na kilka sekund przed nieuchronną katastrofą... Tak właśnie współczesne filmy i seriale przedstawiają pracę programistów. Czy ta wizja jest zgodna z rzeczywistością?
Na zakończenie kolejne przygody Bita i Bajta a także niezwykłe perypetie Robota Franka.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...