foto

Któż nie zna bajki o złotej rybce? Na pewno wszyscy – i duzi, i mali. Autorki wydawniczej nowości WIDNOKRĘGU odwracają bieg dobrze znanej historii, by zachęcić dzieci i dorosłych do rozmowy na temat ochrony środowiska i świadomego dbania o otaczającą nas przyrodę. Tym razem to rybka wypowiada trzy życzenia. Czy ludzie mogą je spełnić?
Książka „Trzy życzenia” to obowiązkowa pozycja dla tych, którym los planety nie jest obojętny.

Autorki książki „Trzy życzenia” – Anna Paszkiewicz i Joanna Bartosik – skłaniają do szukania odpowiedzi na pytania, czy ludzie – duzi i mali – mogą spełnić życzenia złotej rybki.

Opowieść o złotej rybce, tacie i córce w przystępny i bajkowy sposób porusza temat zanieczyszczenia środowiska. Pobudza wyobraźnię, uczy empatii dla natury oraz jej elementów, nawet tych najmniejszych. Omówione są w niej zachowania, które szkodzą przyrodzie oraz wskazane postawy proekologiczne.
Czytając, każdy może przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom i wybrać lepszą drogę.

Na początku historii poznajemy podwodny świat jeziora i jego mieszkańców. Spotykamy ich przy śniadaniu, kiedy plotkują i cieszą się ciepłym porankiem. Wydawałoby się, że ich życie toczy się całkiem zwyczajnie, lecz szybko okazuje się, że w wodzie zachodzą zmiany.

Nie dalej jak tydzień temu pewien karp cierpiał z powodu niestrawności po zjedzeniu czerwonej, plastikowej słomki. Potem przez kilka dni musiał trzymać ścisłą dietę, a jego głośne narzekania słychać było nawet na dużych głębokościach.
– Byłem pewien, że to dorodna larwa ochotki… – poskarżył się staremu linowi, który od lat pełnił w jeziorze funkcję rybiego doktora. – Ostatnio w wodzie pływa tyle śmieci, że naprawdę trudno się nie pomylić.


I to nie jest odosobniony przypadek pod wodą. Bardzo rzadko kłopoty związane ze śmieciami można w jeziorze uznać za zabawne – jak ten, gdy węgorz zakochał się wwrzuconej do wody gumowej uszczelce. Z kolei kaczki donoszą, że wszędzie na świecie jest podobnie. Ludzie zupełnie zapomnieli o tym, że ten świat nie należy tylko do nich, i powinni się o niego troszczyć – konstatują ryby.

Tymczasem dziewczynka i jej tata nad jeziorem łowią ryby, rekreacyjnie, wcale nie zamierzają ich zjadać. Niespodziewanie to na ich haczyk z przynętą połakomiła się rybka… Złota! I przemówiła ludzkim głosem. Nie tak łatwo uwierzyli, że jest rybką z bajki, ale wysłuchali jej zmartwień związanych z rosnącym zanieczyszczeniem w jeziorze. Zrobiło im się smutno, bo przecież oni do tego ręki nie przyłożyli… Czy sami mogą coś temu zaradzić? Czy tej trójce uda się znaleźć sposób na to, by życzenia mogły się spełnić?

Ta wyrazista opowieść, pełna wartkich, czasem zabawnych, dialogów, jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6+, ale z powodzeniem może być czytana i młodszym, którym na pewno spodoba się wizja podwodnego świata stworzona przez ilustratorkę Joannę Bartosik.
W książce znajdują się zebrane w atrakcyjny poradnik wskazówki dotyczące sposobów dbania o środowisko na co dzień. Dodatkowo został opracowany scenariusz warsztatów dla bibliotek, szkół i przedszkoli, który można bezpłatnie pobrać ze strony www.wydawnictwo-widnokrag.pl.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...