foto

„Start. Rec” to tytuł debiutanckiego albumu Eryka Waszczuka, młodego 14-letniego wokalisty, uczestnika pierwszej edycji programu The Voice Kids, z którego odpadł na etapie Bitew. Występ Eryka z „Przesłuchań w ciemno, podczas których wykonał piosenkę „When a man loves a woman” z repertuaru Michaela Boltona, obejrzano w serwisie YouTube ponad 7 mln razy.

Eryk jako jedyny chłopiec otrzymał również wyróżnienie w programie Szansa na sukces, który stanowił eliminacje do Eurowizji Junior. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej 1 stopnia w Międzyrzecu Podlaskim i laureatem wielu konkursów muzycznych.

Tytuł debiutanckiej płyty „Start. Rec” ma dwa znaczenia.
Pierwsze – oznacza początek muzycznej drogi, przygody, na którą złożyła się praca w studiu, pierwsze profesjonalne nagrania i autorskie piosenki.
Drugie – w brzmieniu kojarzy się z serialem „Star Trek” – czyli z podróżami w kosmos, bo do takiej sytuacji można porównać wiele elementów, które złożyły się na drogę przebytą od momentu odpadnięcia z programu The Voice Kids do realizacji materiału na debiutancki album. Ponad rok ciężkiej pracy, pomysłów, zbierania środków potrzebnych na sfinansowanie projektu, koncertów, spotkań z fanami i realizacji marzenia – nagrania albumu.
Na materiał zawarty na krążku złożyły się autorskie kompozycje jak również zaaranżowane na nowo covery.

Płyta „Start. Rec” to poszukiwanie siebie i swojej muzycznej drogi. Do współpracy udało się zaprosić cenionych producentów i muzyków. Autorem i producentem większości utworów jest Szymon Folwarczny, współpracujący wcześniej z takimi wykonawcami jak Monika Brodka, Kamil Bednarek (podwójna platyna za album zespołu Star Guard Muffin), Sylwia Przybysz. Dwa utwory stworzył Tomasz „Konfi” Konfederak – lider i założyciel zespołu Ha Dwa O – znany również ze współpracy z takimi artystami jak Sarsa, Kasia Popowska czy ostatnio Siostra Janina. Piosenki jego autorstwa zostały wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych przez Josha Harrisa – jednego z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich remixerów, DJ-ów i producentów, który miksował utwory zarówno ze sceny dance, jak i z klasyki rocka m.in. The Killers, KoRn, The Lovemakers, Madonna, Britney Spears.
Autorem jednej kompozycji jest Michał Kush (na co dzień producent Darii Zawiałow).
Na krążku usłyszymy świetnych muzyków. Na gitarach zagrał Robert Zając (gitarzysta śląskiego rapera Miuosha), na perkusji – Łukasz Zając (perkusista zespołu Tulia), na saksofonie – Marcin Kajper (współpracujący z Raye Wilsonem – byłym wokalistą legendarnego zespołu Genesis), a na instrumentach klawiszowych – Łukasz Kozera (muzyk grupy Hengelo).

Płytę otwiera utwór „Horyzont”, który przez 28 tygodni gościł na Liście Przebojów Polskiego Radia Dzieciom, w tym 20 razy na miejscu pierwszym. Teledysk do piosenki w serwisie YouTube obejrzano prawie 60 ooo razy.
Eryk z piosenką „Horyzont” został również laureatem I edycji Konkursu Dziecięcych Talentów organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom.

Nie zabrakło również duetu z Mariuszem Szabanem – uczestnikiem 9. edycji programu The Voice of Poland. Mario i Eryk stworzyli nową wersję piosenki „Zamień się ze mną na marzenia” pochodzącą z płyty Dyskoteka Pana Jacka, którą w oryginale wykonywał Stanisław Soyka i Krzysztof Antkowiak. Oryginalna piosenka nie doczekała się jednak nigdy wersji studyjnej. Singiel „Zamień się ze mną na marzenia” miał premierę 1 czerwca w Dzień Dziecka. Utwór został wyemitowany na antenach kilku rozgłośni radiowych m.in. Polskie Radio Program 1, Polskie Radio Katowice, Polskie Radio Rzeszów, Polskie Radio Kraków, Polskie Radio Poznań, Radio Podlasie.
Premiera telewizyjna odbyła się w programie „Pytanie na śniadanie” emitowanym na antenie TVP2 1 czerwca, a dzień wcześniej w programie „Halo Polonia” na antenie TVP Polonia.

Album zamyka wyjątkowy duet z Zuzią Janik, uczestniczką pierwszej edycji programu The Voice Kids, która podobnie jak Eryk odpadła w Bitwach. Eryk i Zuzia występowali wspólnie w zespole „Chwilka” z Białej Podlaskiej, gdzie kształcili się muzycznie pod okiem p. Ireneusza Parafiniuka. Ich wspólna piosenka zamykająca krążek „Start.Rec”, zatytułowana „Gdy blisko jesteś Ty”, to wzruszająca opowieść o uczuciach i miłości – stanowiąca spojrzenie w przyszłość.

Singlem promującym debiutancki album Eryka jest utwór „Świat ze snu”, którego premiera odbyła się 20 marca.
Piosenka zadebiutowała na Liście Przebojów Polskiego Radia Dzieciom od razu na miejscu pierwszym. Była emitowana również na antenach lokalnych rozgłośni radiowych.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...