foto

Jak opowiadać dzieciom o historii? Bez dat, bez nazwisk, za to snując interesujące opowieści i angażując zmysły.
„Polska. Na tropie historii” – nowy tytuł Wydawnictwa KAPITAN NAUKA – to lekcja historii dla najmłodszych.
Na 12 barwnych, z masą szczegółów panoramicznych ilustracjach przedstawiono codzienne życie mieszkańców Polski w różnych epokach historycznych – od Piastów do początków XX wieku.

„Zrezygnujcie z dat i nazwisk. Snujcie interesujące opowieści. Wykorzystajcie bogate, panoramiczne ilustracje, żeby pokazać dzieciom, że nauka historii nie musi być nudna i żmudna” – przekonuje Emka Kowalska, autorka bloga Obibooki.pl i prowadząca program o literaturze dziecięcej w TVP Historia.

Autorzy obrazkowej książki „Polska. Na tropie historii” wychodzą z tego samego założenia. Stworzyli 12 barwnych, panoramicznych ilustracji przedstawiających codzienne życie mieszkańców Polski w różnych epokach historycznych.
Każda plansza to oferta dodatkowej zabawy dla dzieci – mogą szukać ukrytych przedmiotów lub porównywać ilustracje.
Pod każdym obrazkiem znajduje się krótki tekst z najważniejszymi informacjami o danym okresie.

Do książki został opracowany audioprzewodnik, dzięki któremu nawet najmłodsze dzieci mogą korzystać z książki bez pomocy dorosłych.

„Zaangażowanie zarówno zmysłu wzroku, jak również słuchu sprawia, że szczegóły z łatwością zapisują się w pamięci. Zabawa obserwacyjna i aktywne słuchanie ciekawostek czytanych przez lektora ćwiczą koncentrację i spostrzegawczość”– twierdzi autor tekstu, doktor Sebastian Adamkiewicz, historyk, współtwórca Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii: DUCH.
Dodaje, że angażująca różne zmysły lekcja historii zmienia naukę w przygodę i sprawia, że wiedza niejako sama „wchodzi do głowy”.

Z tej książki dzieci dowiedzą się m.in.:
jak wyglądało życie ludzi za czasów pierwszych Piastów?
jakie tajemnice skrywają pagórki – pozostałości po ich grodach?
czym zajmowali się mieszkańcy średniowiecznego miasta?
w co ubierała się szlachta?
jakie wynalazki można było zobaczyć w Warszawie na początku XX wieku?

Historia pokazana w książce nie pomija nikogo.
Pojawiają się w niej rybacy i żebracy, mieszczanie i kapłani, przekupki i robotnicy, damy i rycerze, książęta, królowie i naukowcy.
Czytelnicy mogą zajrzeć do piastowskiej chaty, do królewskiego zamku i dziewiętnastowiecznej kamienicy, a nawet popłynąć w rejs słynnym transatlantykiem „Batory”.

Kolorowe, pełne detali ilustracje pobudzają wyobraźnię i ożywiają przeszłość – dzięki nim niejeden mały czytelnik może połknąć historycznego bakcyla.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...