foto

15 lutego w nowych salach warsztatowych Bajki Pana Kleksa rozpocznie działalność Akademia Pana Kleksa, w ramach której będą się odbywać pozalekcyjne zajęcia dla dzieci i rodziców. Zajęcia w formie warsztatów poprowadzą naukowcy, artyści, popularyzatorzy wiedzy i specjaliści z czołowych śląskich uczelni. Przygotujcie się na zupełnie nowy wymiar edukacji!
Akademia Pana Kleksa to coś więcej niż zwykła szkoła.

„Misją Akademii Pana Kleksa jest pokazanie dzieciom, że nauka nie musi być nudna. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy miejsce w Bajce Pana Kleksa, pierwszym Centrum Kultury, Nauki i Zabawy, w którym będą mogły odkrywać swoje pasje poprzez niesztampowe, kreatywne zajęcia, umożliwiające eksperymentowanie i rozwijanie potrzeby zdobywania wiedzy. Pokażemy im, że świat można poznawać inaczej niż tylko z poziomu szkolnej ławy czy za pomocą smartfonu, komputera i telewizji. Nauczymy je jak rozpoznać swoje uzdolnienia i predyspozycje, pokażemy inną, pasjonującą stronę nauki” – mówi Magda Ćwieląg, dyrektor projektu Akademia Pana Kleksa.

Czego nauczymy się w Akademii Pana Kleksa?
Uczestnicy Akademii Pana Kleksa wezmą udział w inspirujących warsztatach z różnych dziedzin nauk ścisłych, humanistycznych i sztuki. Zajęcia będą dotyczyć świata zmysłów, tajników hydrotechniki, w ramach których będzie można dowiedzieć się jak uzdatnia się wodę i oczyszcza ścieki. Ponadto adepci Akademii zbudują układ planetarny, zgłębią wiedzę na temat działania wulkanów, staną się chemicznymi detektywami, a może nawet odnajdą w sobie muzykę i dowiedzą się jak gra ciało człowieka. Poznają ekonomię dnia codziennego, będą tworzyć dzieła sztuki z niepotrzebnych przedmiotów, zostaną konstruktorami, a także nauczą się uczyć efektywnie. Program zajęć Akademii Pana Kleksa powstał we współpracy ze specjalnie powołaną do tego Radą Programową, w której skład wchodzą przedstawiciele najlepszych śląskich uczelni. Są to prof. dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki, prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Grażyna Darłak z Akademii Muzycznej w Katowicach, Katarzyna Franke z Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. dr hab. Sławomir Smyczek z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz prof. dr hab. Lesław Tetla z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Zajęcia w Akademii Pana Kleksa są przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 do 12 roku życia. Młodzi adepci spotykają się w wybrane weekendy w 3 grupach dostosowanych do wieku uczestników. W grupie Szpaka Mateusza będą uczyć się dzieci w wieku 5-6 lat, w grupie Królowej Aby – w wieku 7-9 lat, a w grupie Robota Silvera – w wieku 10-12 lat.
W semestrze jest przewidzianych 5 zjazdów, podczas których odbędzie się 10 warsztatów. Spotkania odbywają się w wybrane soboty, raz w miesiącu.

Zajęcia dla rodziców
Bajka Pana Kleksa to z założenia miejsce, które ma także aktywizować rodziny do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu. Dlatego w trakcie zajęć dla dzieci, również rodzice będą mogli rozwinąć swoje pasje lub pogłębić wiedzę i umiejętności, biorąc udział w darmowych lekcjach języka angielskiego prowadzonych przez lektorów szkoły Profi Lingua. Zajęcia z angielskiego będą dostosowane do poziomu znajomości języka przez rodziców.
Kursy Akademii Pana Kleksa będą odbywały się na trzecim poziomie Bajki Pana Kleksa, w nowych przestrzeniach centrum, na które składają się nowoczesne sale warsztatowe.

Bajka Pana Kleksa powstała 5 grudnia 2019 na terenie dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach. To pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy dla rodzin, dzieci i nauczycieli, w której poznając przygody bohatera książek Jana Brzechwy i filmów Krzysztofa Gradowskiego, można zgłębić tajemnice otaczającego świata.
Bajka Pana Kleksa obejmuje przestrzeń ponad 1000 m2 i jest podzielona na 8 stref tematycznych: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów. Przewodnikiem po poszczególnych częściach Bajki jest głos samego Piotra Fronczewskiego.

W projekt Bajki Pana Kleksa od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy oraz wiele instytucji kultury i nauki w Polsce. Są to m.in. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna w Katowicach. W pierwszym miesiącu działalności przestrzeń wystawy stałej odwiedziło ponad 9 200 osób!

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...