foto

„Gama i pasażerowie” to seria książek POLSKIEGO WYDAWNICTWA MUZYCZNEGO, które zabierają najmłodszych w magiczną i muzyczną podróż po dźwiękach gamy. Na poszczególnych klawiszach fortepianu zostały ukryte historie o najznamienitszych polskich muzykach XX i XXI wieku.

Młodzi melomani przeżyją nie lada przygodę, fruwając wśród traw z dyrygentką Agnieszką Duczmal, poznając tajniki niezwykłego płaszcza muzomocy z kompozytorką Ewą Sikorą czy występując na deskach największej opery na świecie ze śpiewaczką Aleksandrą Kurzak.
Pomysłodawczynią tej niezwykłej serii opowiadającej o miłości do muzyki jest Kalina Cyz.
Każda z książeczek jest napisana przez inną osobę, a bajkowymi ilustracjami zajęły się: Jagoda Charkiewicz, Julia Cybis i Marianna Sztyma.

Pod patronatem TVP ABC znajduje się kilka książek tej serii. Rekomendujemy je młodym czytelnikom.

Jarosław Mikołajewski – „Krajobraz z burzą. Bajka o Pawle Mykietynie”
Czy muzyka, która śpiewa w naszym sercu może znaleźć swoje odbicie w przyrodzie? Okazuje się, że tak. Przekonał się o tym mały Pawełek, którego spacer po lesie przerwała gwałtowna burza.
Poetycka opowieść o Pawle Mykietynie – wybitnym współczesnym kompozytorze – przybliża dzieciom muzyczny charakter utworów artysty, a także pokazuje, w jaki sposób muzyka może być odmalowywana przez słowa.

Kalina Cyz – „Najdzielniejszy z dziadków. Rzecz o tym, jak poznałem Krzysztofa Pendereckiego”
Mały Krzyś gra na skrzypcach. Bardzo lubi na nich ćwiczyć, a szczególnie wtedy, kiedy ukochany dziadek Henio kupuje mu za to czekoladę. Lubi też, kiedy dziadek słucha z nim muzyki i opowiada o kompozytorach i utworach, które stworzyli – szczególnie o Krzysztofie Pendereckim. Okazuje się, że losy małego Krzysia są z nim splecione niczym melodie w wielogłosowych utworach. Hmm…Jesteście ciekawi w czym są podobni?
Opowieść dla młodszych dzieci o Krzysztofie Pendereckim w ciepły sposób przybliża biografię wybitnego kompozytora.

Karolina Kolinek-Siechowicz – „Pan Głos. Opowieść Jerzego Artysza”
Cóż to za czary, które sprawiają, że ten sam człowiek może się przeobrazić w okrutnego króla, by za chwilę stać się zabawnym zwierzątkiem? To magia ludzkiego głosu, który śpiewem potrafi wyczarować niezwykłe historie. O imponujących przygodach swojego głosu w wieczornej bajce opowiada baryton Jerzy Artysz.

Dorota Kassjanowicz – „EL i płaszcz muzomocy. Bajka-niebajka o Elżbiecie Sikorze”
El mieszka w krainie, która nie jest zbyt wesoła. Wszystko jest tam szare, nawet dźwięki, którymi dziewczynka lubi się otaczać. Na domiar złego Punga – bo tak nazywa się to miejsce – otoczona jest wysokim murem, którego nie da się przeskoczyć. Co znajduje się po drugiej stronie? El postanawia odkryć tę tajemnicę i przy pomocy płaszcza muzomocy rusza w podróż. Co ona przyniesie, czy dziewczynka rozwiąże zagadkę i wydostanie się ze smutnego miejsca? O tym musicie przeczytać już sami!
Opowieść o Elżbiecie Sikorze – wybitnej polskiej kompozytorce XXI w. – w interesujący sposób przybliża dzieciom biografię artystki, a szczególnie jej młode lata, kiedy to w poszukiwaniu nowych muzycznych możliwości przeprowadza się z Polski do Paryża, aby tam uczyć się kompozycji elektronicznej.

Zofia Stanecka – „Wiolonczelowe serce. Opowieść o Dominiku Połońskim”
Czy wiecie jak wygląda i brzmi wiolonczela? To taki duży instrument, który bardzo nisko śpiewa. Dla Dominika ten instrument znaczył wszystko. Stał się jego najbliższym przyjacielem i tak do końca jego życia
Opowieść o Dominiku Połońskim to wzruszający pomnik wystawiony wielkiemu wiolonczeliście. Dzięki tej historii dzieci nauczą się, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli się coś bardzo kocha.

Natalia Fiedorczuk-Cieślak – „Serce musi tańczyć. Historia na dobranoc o Marii Pomianowskiej”
Marysia nie może zasnąć. W głowie kotłuje jej się wiele myśli, a to już prawie północ! Jutro egzamin z wiolonczeli, należy się wyspać. Nagle do pokoju zakrada się Bysiek. A kto to taki? I czemu przeszkadza jej spać? Dziewczynka razem z nocnym duszkiem rusza do magicznej krainy wypełnionej ludowymi melodiami i tańcem. Ah, jaki to wspaniały sen, a może to rzeczywistość? Przekonajcie się sami.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...