foto

Okazuje się, że nie tylko skarpetki mają swoje tajemne życie. Prawy i Lewy to… dwa buty o zupełnie odmiennych temperamentach i upodobaniach. Prawy jest zasadniczy, pedantyczny, nie lubi się brudzić – woli zacisze swojej szafy. Lewy ma iście ułańską fantazję! Uwielbia długie spacery, skoki w kałuże i wszelkie szaleństwa…

Książka „Prawy i Lewy” Anny Paszkiewicz to ciepła, zachęcająca do rozmowy książka o odmienności i o tym, co sprawia nam w życiu radość. W końcu skoro jesteśmy inni, nie te same rzeczy nas uszczęśliwiają.
Autorką ilustracji jest Katarzyna Walentynowicz.

Historia opowiedziabna przez Annę Paszkiewicz lekko i z humorem traktuje o sprawach ważnych, o tym, że różnimy się od siebie, a – choć czasem trudno to sobie uświadomić – wiele naszych myśli tak naprawdę zależy od punktu odniesienia. Porównywanie się przynosi tylko smutek i żal. Uczucia takie jak zazdrość, często pojawiają się zupełnie niepotrzebnie. A łąka sąsiada wcale nie jest bardziej zielona, tylko my ją taką widzimy.

Nocą w szafie z butami toczą się burzliwe dyskusje.
Buty zazdroszczą butom a to przygód, a to spokojnego życia…
Czy słusznie? Prawy i Lewy mogą godzinami spierać się, czy lepiej jest skakać przez kałuże, hasać i odkrywać nowe szlaki, czy dostojnie spacerować, oczywiście tylko w dni słoneczne i absolutnie nie schodząc z chodnika. Jak w ogóle udaje im się iść w tym samym kierunku? – nie wiadomo.
Prawdopodobnie dlatego, że decyduje za nich mała Madzia, która zdecydowanie lubi swobodę i jest niezwykle ciekawska. Lewy jest szczęśliwy, prawy – niezbyt, dlatego codziennie w szafie słychać jego narzekanie…

Kiedy do dyskusji włącza się mały elegancki pantofelek, okazuje się, że świat nie jest czarno-biały. Nietrudno sobie wyobrazić, że o takie mięciutkie pantofelki z miękkiej skórki trzeba dbać, a żeby się nie zabrudziły, zakładać tylko na szczególne okazje. Czy to fajne życie? Czyż nie byłoby idealne dla Prawego? Każdy z bohaterów wysnuje własne wnioski na ten temat, bo nie ma jednego rozwiązania, które pasuje do wszystkich.

Opowieść o Prawym i Lewym w prosty i bardzo bezpośredni sposób pokazuje, że i od butów możemy się czegoś nauczyć. W końcu już w przedszkolu może okazać się, że piłka Wojtka jest większa, a Ola ma psa (a ja nie). Każdy codziennie mógłby wymienić coś, czego nie mógł, a chciałby zrobić (a ktoś mógł). Warto wziąć przykład z bohaterów, docenić tu i teraz, zamiast zamartwiać się tym co było lub będzie. Buty to wiedzą.

Krótka, wyrazista i pełna dowcipnych dialogów opowieść jest przeznaczona dla dzieci od czwartego roku życia, ale z pewnością spodoba się również siedmiolatkom. Mali czytelnicy na pewno docenią pełne zagadkowych i zaskakujących szczegółów grafiki Katarzyny Walentynowicz.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa WIDNOKRĄG.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...