foto

Już 15 września w Warszawie rozpoczyna się najdłuższe święto teatru dla dzieci. W Starej Prochowni na Starym Mieście startuje bowiem jesienny przegląd wyjątkowych spektakli ze świata w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART Zobaczymy 50 wyjątkowych przedstawień. Będą to spotkania z bardzo różnymi formami teatru, które łączy przepiękna umiejętność nawiązania dialogu z NAJmłodszym odbiorcą.

Aby dotrzeć do jak najszerszego grona rodzin z dziećmi, które poszukują atrakcyjnej oferty teatralnej, wszystkie wydarzenia festiwalowe zaplanowano na cztery miesiące – od września do grudnia 2019. Każdy tytuł, który znalazł się w tegorocznym programie TAKE PART IN ART, zaprezentowany zostanie dwa lub trzy razy w miesiącu. To w większości historie opowiedziane bez słów – wymalowane emocjami za pomocą ruchu, muzyki granej na żywo, światła i cieni, gestów i obrazów – mądre, niebanalne i niezwykle inspirujące.

Kto wystąpi na festiwalu w tym roku?
We wrześniu po raz pierwszy zobaczymy na scenie propozycję teatru Echo Echo Dance z Irlandii. Ich interaktywny spektakl taneczny „THE BOX, pełen humoru i śmiesznych zwrotów akcji, pokaże w jaki sposób można kreatywnie wykorzystać różnorodne materiały do pakowania.

Drugi tytuł września – „MA TACHE” z Belgii, to propozycja dla nieco starszych widzów w wieku 4-6 lat. Zaprasza do wizualnej podróży ze światłem i cieniem, i pokazuje jak wielką moc ma siła dziecięcej wyobraźni.

W październiku scena festiwalowa będzie należała do najnajmłodszych. A to za sprawą interaktywnego performensu taneczno-muzycznego „BB”, w którym dzieci będą mogły aktywnie uczestniczyć. Holenderski kolektyw Wonderland założony przez Makiko Ito, wyspecjalizował się w przedstawieniach improwizowanych – artyści umiejętnie wydobywają potencjał twórczy najmłodszych nawiązując z nimi wyjątkowy dialog.

Podobnie będzie w przypadku drugiej propozycji październikowej pt. „MAMMOET” – jednak tu maluszki, już nawet 4-miesięczne, znajdą się w specjalnie zaprojektowanej instalacji. Występująca po raz drugi na festiwalowej scenie grupa artystów teatru Klenkennest z Belgii zaprosi ich do błogiego odpoczynku, patrzenia i sensorycznej zabawy w kinetycznej konstrukcji wypełnionej dźwiękiem, rytmem i materiałami dotykowymi.

Podczas pierwszej edycji festiwalu TAKE PART IN ART ogromne wrażenie na widzach zrobiły spektakle H2O i WOODPECKER niemieckiego teatru Helios.
Mamy zatem dobrą wiadomość dla miłośników tego rodzaju przedstawień – w listopadzie będzie można zobaczyć ich najnowszą produkcję pt. „CIRCLES”. To refleksja nad wielkimi pytaniami, w której uczestniczy 60 widzów, dwóch artystów, kamień, wiadro piasku, 60 lalek i muzyka.

Z Holandii przyjedzie natomiast grupa muzyków grająca na niezwykle pięknie brzmiących instrumentach. Podczas koncertu „ZWIER”, który bez wątpienia poruszy zarówno dzieci, jak i dorosłych w sposób estetyczny i emocjonalny, usłyszymy min. fagot, flet piccolo, obój, klarnet, czy waltornię.

Pora na grudzień.
Zapraszamy na spotkanie z artystyczną wizją Jasmin Hasler o tytule „LANDING”. Spektakl LANDING jest właśnie o... lądowaniu. Przybyciu na ziemię. I o byciu na ziemi. Jest to utwór muzyczny dla wszystkich zmysłów, dla każdego, kto kiedykolwiek coś upuścił ze zdziwieniem.

Niezwykle sensorycznym i poruszającym dziecięce zmysły będzie również ostatni spektakl festiwalu pt. „WIND” – wielokrotnie zapraszana na festiwale na całym świecie duńska propozycja teatru Madam Bach. Misternie wykonana i zaprojektowana konstrukcja z tysiącem detali, które zostaną wprawione w ruch w trakcie spektaklu, pozwolą odkryć nam wszystkie subtelności żywiołu jakim jest wiatr.

„Zabierajmy dzieci do teatru. Doświadczajmy razem z nimi piękna. Nauczmy prawdziwego człowieczeństwa - to kapitał, z którym pofruną w świat, i którego nikt, nigdy im nie odbierze” – zachęca Agnieszka Czekierda, Pomysłodawczyni i Dyrektor Artystyczna Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART in ART. to 8 weekendów w terminie 14.o9 – 15.12.2o19.
Zapraszamy do Starej Procowni w Warszawie. Na górze strony znajdą Państwo terminarz spektakli. Warto wcześniej zadbać o bilety, bo chętnych nie brakuje.

pozostałe aktualności