foto

W niedzielę, 16 czerwca, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie – jak co roku, od 10. lat – organizuje Piknik Literacki. Jest to multidyscyplinarny projekt edukacyjny, skierowany do dzieci w wieku od 3 do 12 lat i ich rodziców.

Tematem każdej edycji pikniku jest literacko-artystyczna podróż do jednego, wybranego przez nas kraju. Uczestnicy poznają różne pozycje literackie i obyczaje związane z danym obszarem kulturowym, style malarskie i architektoniczne a także kulturowe trendy; epoki literackie i historyczne, jak również charakterystyczne postaci, które miały wpływ na klimat artystyczny danej epoki. Formuła podróży literackich przewiduje także spotkania z twórcami współczesnej literatury dziecięcej, wystawy ilustracji, multimedialne projekcje a także panele i wykłady dla rodziców prowadzone przez literaturoznawców, psychologów, terapeutów.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Pikniku Literackiego dla dzieci ma podtytuł „Witajcie w naszej bajce”. Dlaczego?
Bo będzie literacko-artystyczną podróżą po Polsce. W zabytkowych wnętrzach Muzeum Literatury dzieci w różny, niekonwencjonalny sposób będą bawić się z książką i dokładnie poznają obyczaje związane z polską kulturą i literaturą, zwłaszcza tą współczesną.

Podczas Pikniku literackiego dla dzieci 16 czerwca. odbędzie się wiele warsztatów łączących różne formy aktywności twórczej. Poruszamy się we wszystkich płaszczyznach sztuk pięknych: architekturze, rzeźbie, malarstwie, projektowaniu graficznym, ale również modzie, kulinariach, teatrze i naukach ścisłych.

Zajęcia poprowadzą graficy specjalizujący się w projektowaniu książek, ilustratorzy i animatorzy doświadczeni w pracy z dziećmi. Multidyscyplinarność projektu realizowana w oparciu o elementy literatury, historii, sztuki, malarstwa, muzyki i antropologii codziennego życia odzwierciedla zasadę „nauczania blokowego” uznaną przez pedagogów dziecięcych za najlepszą metodę aktywizującą potencjał twórczy dzieci.

Głównymi bohaterami Pikniku Literackiego będą uwielbiani artyści, pod których książkami uginają się półki w dziecięcych pokojach.
Spotkać, pobawić się i porozmawiać będzie można m.in. z: Grzegorzem Kasdepke, Rafałem Kosikiem, Justyną Bednarek, Dorotą Suwalską, Jarosławem Mikołajewskim i wieloma, wieloma innymi wspaniałymi ludźmi na co dzień pracującymi na rzecz dzieci, ich edukacji i rozwoju kulturalnego.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...