foto

„Nela i kierunek Antarktyda” – najnowsza książka Neli z wyprawy w najzimniejszy rejon świata 5 czerwca trafiła do księgarni.

Na Ziemi jest pięć oceanów. Jeden z nich jest nazywany Lodowatym Oceanem Południowym i otacza Antarktydę. To właśnie w jego zimnych wodach, o temperaturze minus dwa stopnie Celsjusza, Nela nurkowała i zbierała materiały do najnowszej książki dla dzieci.
Co zobaczyła pod wodą? Dlaczego wolała uniknąć spotkania z lampartem morskim? Czemu jej strój przypominał strój kosmonauty?
Na te pytania i wiele innych można znaleźć odpowiedź w książce „Nela i kierunek Antarktyda”.

Mała Reporterka na początku lutego wybrała się w jedną ze swoich najniebezpieczniejszych wypraw – w kierunku bieguna południowego. Aby się dostać na lodowy kontynent, odbyła długą i trudną podróż. Leciała trzema samolotami, a następnie dwa dni płynęła lodołamaczem, by pokonać niespokojne wody Cieśniny Drake’a i dotrzeć do celu.
Odkrywając Antarktydę, Nela z bliska podglądała codzienne zwyczaje tamtejszych zwierząt, m.in. pingwinów, lampartów morskich czy płetwali.
„Antarktyda to takie wielkie królestwo zwierząt zimnolubnych, szczególnie pingwinów. Na samym kontynencie mieszka ich aż pięć różnych gatunków, a kilka dodatkowych można spotkać na otaczających ją morzach. Mnie udało się zobaczyć prawie wszystkie. Te ptaki nieloty budują kolonie lęgowe, czyli takie miasta, w których są autostrady-ścieżki wydeptane między gniazdami a oceanem. To wygląda niesamowicie. Dodatkowo poznałam sekret pingwinów. Wiem, dlaczego chodząc, kołyszą się na boki. Opisałam to w mojej książce” – tłumaczy Nela.

W książce „Nela i kierunek Antarktyda” znajduje się wiele wyjątkowych zdjęć z podróży, kolorowych rysunków Małej Reporterki, a także opisów pobudzających wyobraźnię i ciekawostek na temat lodowego kontynentu.
Dodatkowo w najnowszej, 13. z serii książce autorstwa Neli czytelnicy znajdą kody QR, dzięki którym otrzymają bezpłatny dostęp do unikalnych materiałów wideo.
Na ostatniej stronie nie zabrakło miejsca na „pingwinie pieczątki”, które można zdobyć podczas autorskich spotkań z Nelą.

„Przygoda na Antarktydzie była super, mam nadzieję, że dzieciom także się spodoba zimna kraina i ponownie razem ze mną wyruszą na wyjątkową wyprawę „ – mówi dzielna podróżniczka i dodaje:
Tę książkę zadedykowałam wszystkim dzieciom, które czytają moje książki, oraz ich rodzicom, ale również pewnej wyjątkowej osobie, którą bardzo podziwiam i chciałabym, aby dzieci również ją poznały. To francuski badacz, oceanograf, biolog morski i wynalazca – Jacques-Yves Cousteau. To właśnie z jego inicjatywy Antarktyda jest dziś chroniona. Chcę kontynuować jego misję i przekazać ją innym dzieciom.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...