foto

Od 31 maja do 2 czerwca Pacanów zdominuje 17. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów – Rosja 2019 – jedno z największych wydarzeń prezentujących dziecięcą kulturę w naszym kraju. W ubiegłym roku wzięła w nim udział Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej – Agata Kornhauser-Duda, która czytała na rynku Koziołka Matołka.

Festiwal rozpoczną dwa konkursy. 31 maja w Europejskim Centrum Bajki odbędą się XIII Spotkania Mistrzów Teatru czyli ogólnopolski przegląd najlepszych dziecięcych grup teatralnych (wystąpi ok. 120 dzieci w wieku 7-16 lat).
1 czerwca jest zaplanowana rywalizacja w ramach XIII Spotkań Mistrzów Muzyki – czyli konkurs najlepszych młodych polskich wokalistów. Weźmie w nim udział ok. 35 dzieci w wieku 7-16 lat.

Zmaganiom artystycznym będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne.
31 maja Kielecki Teatr Tańca zaprezentuje fragmenty spektaklu „Dziadek do orzechów”, a Zespół Teatralny „Bambo” z Rumi spektakl „Bajka o sennej Nutce”.
1 czerwca zobaczymy koncert gwiazdy – Antka Smykiewicza, znanego m.in. z The Voice of Poland.

Kulminacja festiwalowych zdarzeń nastąpi 2 czerwca, kiedy ulicami Pacanowa przemaszeruje rozśpiewany barwny Bajkowy Korowód, z Koziołkiem Matołkiem na czele. O 13.3o rondu w Słupi (gmina Pacanów) zostanie nadane imię Koziołka Matołka, a później na Rynku będą obchodzone urodziny Koziołka Matołka. W tym roku sędziwy podróżnik kończy 86 lat. Z tej okazji pokroi i rozda czterowarstwowy tort o wysokości 2 metrów, ozdobiony 86 świecami.

Uczestnicy finałowej uroczystości zostaną zaproszeni do cyrkowego namiotu na spotkanie z zaczarowanym światem teatru, cyrku i magii. Trzy spektakle zaprezentuje Cyrk Juremix. Będą także teatry uliczne, popisy iluzjonisty Pana Li i akrobacje braci Kłeczek.

Kluczowe wydarzenie Festiwalu to oczywiście setki warsztatów odbywających się na terenie całego miasteczka w strefach wiedzy, zabawy, twórczości i rodziców. Zaplanowano m.in. programowanie robotów, sterowanie humanoidalnym automatem, a także zajęcia w laboratorium Mendelejewa, z którego wyparowały pierwiastki. Młodzi ludzie spróbują zbudować silnik elektryczny, elektryczny samochód i rakietę kosmiczną, poznają także jak działa umysł geniusza.
Strefę twórczości zdominuje mobilna huta szkła, gdzie w temp. 1300 stopni powstaną kwiaty, patery, wazoniki, kielichy, zwierzęta. Będą także warsztaty kowalstwa, ceramiczne, garncarskie, kaligrafii rosyjskiej, upcyklingu, malowania na szkle, tworzenia ogrodów w słoikach itd.
Ogromu i różnorodności imprez nie sposób opisać. Warto tylko dodać, że na najmłodszych czeka wesoła piaskownica z zabawkami i foremkami do kreatywnej zabawy. Wielka gąsienica, klocki bump, megaklocki cegły, gry recyclingowe wykonane podczas warsztatów twórczych oraz gry i zabawy prowadzone przez animatorów. Będzie także coś dla rodziców.
Podczas dni festiwalowych 31 maja − 2 czerwca będzie działać najnowsza atrakcja Centrum Bajki – Wioska Indiańska Manitu, gdzie od najstarszych Indian w Pacanowie dowiemy się o zwyczajach, kulturze i kuchni dzikiego zachodu.

Zapraszamy!

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...