foto

To już po raz dziesiąty w miejscu urodzenia Fryderyka Chopina, w Żelazowej Woli, odbędzie się wyjątkowy Dzień Dziecka. Piękny, rozśpiewany park, niezwykła atmosfera...
Zapraszamy 2 czerwca!

2 czerwca 2019 r. w godzinach 10.oo-17.oo w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli odbędzie się jubileuszowa edycja edukacyjno-artystycznego wydarzenia dla rodzin, X Dnia Dziecka w Żelazowej Woli.
Z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki tematem przewodnim tegorocznego święta będą pieśni, a także rola śpiewu w fortepianowej twórczości Fryderyka Chopina.
W programie X Dnia Dziecka znajdą się m.in. koncerty edukacyjne i warsztaty śpiewu i towarzyszące im recitale chopinowskie, warsztaty plastyczne, muzyczno-teatralne i czytania literatury dziecięcej, w których udział zwieńczą nagrody.
Stanisław Moniuszko, nieco młodszy od Chopina kompozytor epoki romantyzmu, jest znany jako twórca oper i pieśni. Podczas warsztatów śpiewu zapoznamy się z pieśniami artysty pochodzącymi z cyklu „Śpiewnik Domowy”, w tym najpopularniejszą „Prząśniczką”, a także pieśniami Chopina.
Bel canto fortepianu, czyli piękny śpiew instrumentu, to popularne określenie chopinowskich nokturnów. Z elementami i cechami tych miniatur zapoznamy się podczas muzycznych zabaw.
Rymy dziecięce op. 49 Karola Szymanowskiego zajmują istotne miejsce w liryce wokalnej dedykowanej najmłodszym. Prosty pod względem formy muzycznej i faktury świat stanie się kanwą zajęć muzyczno-teatralnych.
Z literaturą piękną spotkamy się podczas czytania wierszy dla dzieci o tematyce muzycznej.
Warsztaty plastyczne będą poświęcone kaligrafii. Ich przedmiot to słynny autograf Chopina, a także słowa z dziewiętnastowiecznych pieśni, zapisane kaligraficznie. W nawiązaniu do stylizowanego na dwór polski Domu Urodzenia Chopina i posiadłości rodziny Moniuszków w Ubielu wykonamy makietę dworu.
Cieszące się dużą popularnością wicie wianków to propozycja manualnych zajęć dla dziewczynek, chłopcy zaś będą mogli się przekonać, jak stworzyć kwiat w butonierce – obowiązkowy atrybut XIX-wiecznego eleganta.
Recitale chopinowskie wybitnych artystów i młodych laureatów konkursów pianistycznych i uczniów szkół muzycznych, strefa dla dzieci do 4 lat z zajęciami gordonowskimi, spotkanie z Kierownik ds. Parku, a ponadto sadzonkowanie pod okiem ogrodników parku w Żelazowej Woli to stałe punkty wydarzenia.
Wstęp na tę muzyczną, pełną atrakcji Imperię jest bezpłatny. TVP ABC zaprasza i gorąco poleca.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...