foto

W księgarniach pojawił się nowy tytuł w głównej serii BASIA – „Basia i śmieci”. To kolejna pozycja znakomitego duetu, lubianego przez dzieci – Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak.
Już tradycyjnie w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w przewrotny sposób, charakterystyczny dla Marianny Oklejak.

Tym razem mała Basia mierzy się z wielkim problemem zaśmiecenia środowiska.
- Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem? – pyta mamę Basia.
Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata.
- Bo wieloryby nie mogą jeść torebek – słusznie zauważa Basia.
Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy coś za uszami. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy.
Przeciętna rodzina wytwarza przez rok ok. tony śmieci. To mniej więcej tyle ile waży cała rodzina niedźwiedzi. Polacy zużywają 10 milionów plastikowych reklamówek dziennie, każdą z nich wykorzystujemy średnio ok. 25 minut, a czas potrzebny do jej rozłożenia się to aż 450 lat! Wspominane przez Basię wieloryby pływają w towarzystwie wielu milionów ton plastiku. Co roku do wód trafia kolejne blisko 13 milionów ton tworzyw sztucznych powiększając te statystyki…

Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się:
- co możemy zrobić, żeby zmienić aktualną sytuację i nasze nawyki,
- czy trzeba używać plastikowych torebek i słomek,
- jak ocalić wieloryby,
- czym jest ekologia,
- jak ludzie zanieczyszczają środowisko,
- jak nasze działania wpływają na przyrodę.

Szereg tych pytań zadaje sobie i innym Basia w czasie sprzątania pokoju i na spacerze, czyli tam, gdzie są śmieci. A one, niestety, są wszędzie…
Autorki serii o Basi – Zofia Stanecka i Marianna Oklejak po raz kolejny stworzyły opowieść, którą pokochają przedszkolaki, docenią rodzice i o którą będą zabiegać wszystkie dziecięce biblioteki w kraju.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...