foto

Dzieci bardzo lubią komiksy. To doskonała forma, by nie tylko zachęcać do sięgania po książki, ale i przemycać historyczną wiedzę i kształtować życiowe postawy.

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie już ponad 3 lata temu wydało komiksy z nowej serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”. Odniosły one sukces wśród młodych czytelników.

Teraz rodzina Antka powraca w nowej rysowanej historii – „Srebrni na szlakach niepodległej”. To seria trzech komiksów wzbogaconych o prolog i epilog.
Ukazuje losy jednej z wielu polskich rodzin, rozdartych pomiędzy trzy państwa zaborcze.
Ich przedstawiciele – trzej kuzyni: Mikołaj, Jan i Kacper Srebrni, wychowani w duchu patriotycznym przez seniora rodu, powstańca styczniowego – dziadka Melchiora – muszą sprostać wyzwaniom I wojny światowej.

Ten międzynarodowy konflikt, w którym w trzech różnych armiach walczyły miliony Polaków (często wbrew własnej woli i przeciwko sobie), rodził także realne nadzieje odzyskania niepodległości. O różnych, skomplikowanych i krętych drogach prowadzących do wolnej Polski opowiadają trzy odrębne historie kuzynów.
Są one reprezentatywne dla losów tysięcy Polaków, biorących – tak jak oni – udział w inicjatywach niepodległościowych.
Mimo różnych doświadczeń wszyscy bohaterowie spotykają się w jednym Wojsku Polskim, aby stawić czoła najazdowi bolszewickiemu w 1920 r.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...