foto

„Opowiem Ci bajkę…” to cykl spotkań twórczych przygotowany z myślą o przedszkolakach i bliskich im dorosłych. Odbywają się one w Teatrze Miejskim w Gliwicach, bo teatr to takie miejsce, w którym bajki opowiada się najfajniej!

Pretekstem do rodzinnych spotkań są najpiękniejsze klasyczne bajki dla dzieci i ich teatralne interpretacje. Wspólnie opowiadamy ulubione historie i zastanowimy się, dlaczego reżyserzy znajdują wciąż nowe sposoby na ich przedstawienie.

Uczestnicy zajęć obejrzą fragmenty najbardziej interesujących inscenizacji. W twórczym działaniu zastanowią się nad ideami, które niosą, nad tym, co nas dziś w nich dotyka. Być może będziemy się nawet spierać i dyskutować! Zabawią się również w artystów i – zainspirowani klasycznymi tekstami – opowiedzą nowe historie (czy to trudne zajęcie?) i wymyślą własnych bohaterów. Zanurzą się w bogactwie teatralnych języków, wyrażą swoje pomysły w ruchu, dźwięku, formach plastycznych.
Cykl „Opowiem Ci bajkę…” ożywia tradycję rodzinnego opowiadania historii, czerpiąc z bogactwa teatralnych inscenizacji dziecięcej klasyki. To przestrzeń twórczego spotkania dzieci i bliskich im dorosłych. Łączy bodźce wizualne, dźwiękowe, ruchowe z inicjacją do teatru jako miejsca opowiadania, interpretowania historii.
Najbliższe spotkanie zaplanowano na 10 lutego, godz. 11.oo i 13.oo,
Opowiem Ci bajkę… o tym, że czasami bardzo czegoś pragniemy. Spotkanie inspirowane „Małą Syrenką” Hansa Christiana Andersena.

Zajęcia trwają do 60 minut, odbywają się na Scenie Mikro (wejście od ul. Opawskiej). Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy w Biurze Obsługi Widzów.
Organizatorzy spotkań proszą o zabranie wygodnych, niekrępujących ruchu ubraniń, które mogą ulec wybrudzeniu. Ze względu na formę i przebieg warsztatów jest wskazane uczestnictwo jednego dziecka z jednym opiekunem. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wyrażenie zgody na fotografowanie i publikację wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych teatru, w tym na stronie teatru.

Cykl jest realizowany przy współpracy z Fundacją t:, która powstała, by otwierać teatr. Dwukropek inicjuje dyskusje, stwarza nowe obszary działania, włącza osoby, zagrożone wykluczeniem. Teatr bowiem jest dla nas narzędziem poznawania i komentowania współczesnego świata i otaczającej rzeczywistości, opowieścią o społeczeństwie, marzeniem o przestrzeni spotkania i wspólnej aktywności różnych osób i grup.

Prowadzącą warsztaty jest Marta Kurowska – teatrolożka, dramaturżka, krytyczka, pedagożka teatru. Jest absolwentką wiedzy o teatrze UJ i dramaturgii oraz pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym, stypendystką Uniwersytetu Wiedeńskiego na kierunku wiedza o teatrze, filmie i mediach. Jest autorką publikacji z dziedziny teatru i dramatu współczesnego, redaktorką programów teatralnych. Inicjatorka, kuratorka i prowadząca działania kulturalne, edukacyjne i społeczne. Prezeska fundacji t:

Współpraca merytoryczna – Robert Maniak – realizator dźwięku, dziennikarz radiowy, VJ, alternatywny bajkopisarz. Kurator międzynarodowego festiwalu chóralnego „Pamięć kamieni”. Autor udźwiękowienia i wizualizacji do spektakli teatralnych (współpracował m.in. z Jarosławem Kilianem, Markiem Zakosteleckym, Jiřim Havelką, Barotszem Kurowskim). Inicjator, kurator i prowadzący działania kulturalne, edukacyjne i społeczne m.in. z Fundacją L’Arche, Fundacją Katarynka, Galerią ArtBrut i Zakładem Karnym nr 1 we Wrocławiu. Jest wiceprezesem Fundacji t:

pozostałe aktualności