foto

Przed nami premiera 3. części komiksu „Borka i Sambor”, który dla Muzeum Początków Państwa Polskiego wykonują Elżbieta Żukowska i Karol Kalinowski.

Tym razem tytułowi bohaterowie – Borka i Sambor – przenoszą się w sam środek zimowej zawieruchy, jaka zapanowała w grodzie Kraka.
Oczywiście, nie obędzie się bez bliskiego spotkania ze smokiem wawelskim.
Jak do niego doszło?

Tego młodzi czytelnicy dowiedzą się już 9 lutego podczas premiery komiksu „Borka i Sambor. Smok”. Odbędzie się ona w ramach 10. Konwentu Fantastyki Fantasmagoria w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

O baśnie i legendy trzeba dbać, regularnie je czytać, by nie zakurzyły się w pamięci.
Odświeżać, przetwarzać, bawić się motywami i cieszyć ich znaną od wieków treścią.

Opowieść o smoku wawelskim należy do kanonu polskich legend, jest znana większości dzieci, pomimo braku disnejowskich adaptacji. Jest w niej groźna poczwara porywająca królewny, jest mądry i sprytny szewczyk, są bezsilni rycerze próbujący powalić smoka, a ostatecznie wszystko dobrze się kończy i dlatego ta historia wydała mi się niezwykle atrakcyjna fabularnie. Na niej osnułam nowe przygody Borki i Sambora, którzy za sprawą tajemniczego, magicznego jaja podróżują w czasie i przestrzeni.

Bo przed rudowłosymi bliźniakami nie ma żadnych granic, a gdy wpadają w środek smoczego oblężenia, na horyzoncie pojawia się przygoda!

Elżbieta Żukowska


O autorach słów kilka…

Za scenariusz komiksu jest odpowiedzialna ELŻBIETA ŻUKOWSKA. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak: „Kapitan Wrona”, „Miasto z widokiem”.

KAROL KALINOWSKI to autor rysunków do komiksu „Borka i Sambor”.
Jego książki już zdążyły zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Największy rozgłos przyniosły mu ostatnie wydawnictwa „Łauma” i „Kościsko”, których akcja jest osadzona między współczesnością a wątkami legendarnymi w pierwszym przypadku związanymi z legendą Jaćwingów, w drugim mitologią słowiańską.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...