foto

Już najbliższy weekend, 19-20 stycznia 2019 r., w malowniczej zimowej scenerii, u stóp Tatr, w Zakopanem, odbędzie się 8. edycja Światowego Dnia Śniegu.
Niedziela, 20 stycznia,jest oficjalnym dniem świętowania Światowego Dnia Śniegu na całym świecie!

WORLD SNOW DAY, czyli Światowy Dzień Śniegu, jest częścią kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatytułowanej „Bring Children to the Snow”, w wolnym tłumaczeniu oznaczającej „zabierz dzieci na śnieg”. Celem tego projektu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do uprawiania sportów zimowych, do brania udziału w zawodach sportowych, ale również do zwracania uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska przyrodniczego. P
odczas Światowego Dnia Śniegu na całym świecie odbywają się wydarzenia, których główną częścią są zawody sportowe urozmaicone różnego rodzaju akcjami edukacyjnymi.
Mottem World Snow Day są niezmiennie trzy hasła:
EXPLORE – ODKRYWAJ
ENJOY – BAW SIĘ
EXPERIENCE – DOŚWIADCZAJ

19 STYCZNIA (sobota)
Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL
godz. 13.oo-18.oo
w godzinach popołudniowych zostaną zorganizowane zawody w narciarstwie alpejskim i w snowboardzie. W ostatnich latach zauważono znaczny spadek liczby zawodów organizowanych dla najmłodszych miłośników snowboardu, dlatego też w tym roku postanowiono wprowadzić tę dyscyplinę do oficjalnych konkurencji sportowych podczas WSD!
Najmłodsi będą mogli także skorzystać z darmowej nauki jazdy na nartach zjazdowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii w zawodach w narciarstwie alpejskim otrzymają nagrody sponsorowane przez renomowaną firmę produkującą sprzęt narciarki.

19 STYCZNIA (sobota)
KUŹNICE
godz. 9.oo-14.oo Również w sobotę, w godzinach porannych chętne dzieci będą mogły spróbować swoich sił w stosunkowo nowej dyscyplinie narciarstwa, a mianowicie skitouringu.
Skituouring jest fantastyczną formą spędzania czasu wolnego łączącą turystykę z narciarstwem zjazdowym. Dzięki sponsorom, sprzęt do narciarstwa skiturowego będzie bezpłatnie wypożyczany. Wycieczkę poprowadzi doświadczona osoba, która jednocześnie jest Przewodnikiem Tatrzańskim i opiekunem Grupy Młodzieżowej Polskiego Związku Alpinizmu w Narciarstwie Wysokogórskim.

20 STYCZNIA (niedziela)
GÓRNA RÓWIEŃ KRUPOWA
godz. 11.oo-15.oo
W dniu oficjalnych obchodów World Snow Day na świecie tj. w niedzielę, 20 stycznia, na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem zostaną rozegrane zawody w narciarstwie biegowym, a najodważniejsze dzieci spróbują swoich sił na specjalnie przygotowanym torze przeszkód Cross Country Cross, służącym do doskonalenia narciarskich umiejętności.
Uczestnicy World Snow Day, którzy jeszcze nigdy nie mieli nart biegowych na nogach, będą mieli niepowtarzalną okazję spędzenia miłych chwil z instruktorami narciarstwa biegowego, darmowego wypożyczenia nart i nieodpłatnej nauki jazdy na biegówkach!
W tym roku podczas Światowego Dnia Śniegu organizatorzy będą także do rodzinnego uprawiania nordic walking, a chętnie dzieci wraz z rodzicami wezmą udział w małej rywalizacji w tej dyscyplinie. Do dyspozycji dzieci będzie również śnieżna górka, na której najmłodsi pozjeżdżają na jabłuszkach, zagrają w piłkę nożną na nartach i ulepią bałwany. Zakopiańscy nauczyciele wychowania fizycznego zadbają o to, aby nie zabrakło innych gier sportowych dla dzieci.
Dla uczestników zawodów w narciarstwie biegowym także niespodziankę – fantastyczne nagrody.
Będzie też coś dla miłośników skoków narciarskich. By przybliżyć najmłodszym tę dyscyplinę sportu w miasteczku World Snow Day stanie specjalny namiot, w którym dzieci – dzięki goglom VR – poczują się jak zawodowi skoczkowie i razem z Maciejem Kotem przeżyją prawdziwy skok narciarski.

W miasteczku World Snow Day na Górnej Równi Krupowej znajdzie się również specjalne miejsce na sekcję edukacyjną, w której pojawią się przedstawiciele Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa oraz Policja.
Ratownicy TOPR przeprowadzą z dziećmi symulację akcji ratunkowej i będą uczyć najmłodszych do czego służy i jak posługiwać się sprzętem lawinowym.
TPN poprzez liczne zabawy i konkursy będzie edukować dzieci na temat przyrody, oddziaływania na środowisko i tatrzańskie zwierzęta.
Instruktorzy SITN poinformują najmłodszych jak dobrze przygotować się do sezonu narciarskiego, a zakopiańska policja będzie edukować dzieci i dorosłych na temat bezpiecznego wypoczynku zimowego. Nie zabraknie również stoiska ekologicznego, na którym pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska opowiedzą dzieciom o proekologicznych zachowaniach.

Podczas oficjalnych obchodów Światowego Dnia Śniegu na Górnej Równi Krupowej w dniu 20 stycznia 2019 r. cały czas będzie świetna zabawa. Na scenie zobaczymy profesjonalnych animatorów prowadzących imprezę. Dzieci wezmą udział we wspólnej rozgrzewce, obejrzą występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów, będą uczestniczyć w wielu zabawach i konkursach, a każdy uczestnik zabaw i zawodów sportowych otrzyma złoty medal uczestnictwa w Światowym Dniu Śniegu.

Podczas 4. edycji WSD do trzech podstawowych haseł ENJOY, EXPLORE, EXPERIENCE dodaliśmy kolejne HELP – POMAGAJ! Naszym partnerem zostało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, które wraz z oddziałem terenowym w Zakopanem co roku przeprowadza akcję honorowego krwiodawstwa. W dniu 20.01.2019 r. wszyscy chętni dorośli będą mogli oddać krew na rzecz osób najbardziej potrzebujących.
I jeszcze coś specjalnie dla sympatyków TVP ABC. Podczas Światowego Dnia Śniegu w Zakopanem będzie można spotkać ekipę Teleranka!

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...