foto

Teatr Miejski w Gliwicach przygotował kolejną premierę dla młodych widzów. To „Królowa Śniegu” według baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Premiera odbyła się 8 grudnia 2018 roku.

Zapraszamy na opowieść o losach dwojga dzieci – Gerdy i Kaja. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Wychowywany przez ubogą Babcię Kaj dostrzega i wyolbrzymia różnice, pomiędzy nim a koleżanką. Staje się zazdrosny i złośliwy. Czy jest złym chłopcem? A może to odłamek zaklętego przez Królową Śniegu lustra wpadł mu do oka? Lustro zniekształca obraz świata. Jego fragmenty, podobno, spadły z nieba i zatruły radość.
Kaj postanawia zmierzyć się z Królową Śniegu. Jednak tajemnicza władczyni zdobywa przychylność chłopca i staje się jego opiekunką. Gerda wyrusza na poszukiwanie Kaja.

Spektakl to sceniczna interpretacja jednej z najsłynniejszych baśni H.Ch. Andersena. Historia o przyjaźni i oddaniu, strachu i odwadze, a także zazdrości, chciwości i bogactwie, którą realizatorzy opowiedzą za pomocą teatru plastycznego, teatru formy i ruchu. Całości dopełnią piosenki i multimedialne projekcje.

Reżyser – Przemysław Jaszczak – jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie/ Filii we Wrocławiu. Debiutował „Brzydkim Kaczątkiem” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu w 2013 roku. Wyreżyserował spektakle w wielu polskich teatrach m.in. w Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Pinokio w Łodzi, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze im. Andersena w Lublinie, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Ma na koncie przede wszystkim realizacje familijne oraz młodzieżowe.
Muzykę do „Królowej Śniegu” przygotował znakomity kompozytor Piotr Klimek. Jego utwory towarzyszyły baśniowej podróży Misia i Tygryska, bohaterów spektaklu „Ach, jak cudowna jest Panama”, reż. Laura Słabińska (premiera 4 lutego 2017, na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach). Autorką scenografii i kostiumów jest Aleksandra Starzyńska. Za ruch sceniczny odpowiada Michał Ratajski.

W spektaklu wystąpią aktorzy związani z Małą Sceną: Anna Moś, Cezary Jabłoński, Kornel Sadowski, a także Justyna Schabowska i Urszula Chrzanowska.

Przedstawienie jest adresowane do dzieci w wieku od 6 roku życia.

Spektakl jest wystawiany na Małej Scenie przy ul. Nowy Świat 55 – 57 w Gliwicach.
Najbliższe przedstawienia zaplanowano na:
6 stycznia, godz. 16.oo
12 stycznia, godz. 15 i
13 stycznia, godz. 15.oo.

pozostałe aktualności