foto

Rok 2018 to setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszyscy od dłużnego czasu przygotowują się do kulminacyjnych uroczystości, które odbędą się 11 listopada.
Te wydarzenia interesują dzieci i powodują, że zasypują rodziców gradem pytań. Tłumaczenie zawiłości historii naszego kraju nie musi być skomplikowane, jeżeli z pomocą przyjdą gry. Dzieci w naturalny sposób przyswajają wiadomości przy zabawie.

Dla najmłodszych świetną zabawą są dwie propozycje ALEXANDRA – okolicznościowe „Piaskowe malowanki”. W jednym zestawie znajdziemy dwa godła Polski (współczesne i obowiązujące w 1918 roku).
W drugim dziecko ma do wykonania kontur Polski (z zaznaczeniem krajów sąsiadujących) sprzed II Wojny Światowej i współczesny. Dzieci lubią artystyczną zabawę, w której kolejno zdejmują patyczkiem poszczególne, nacięte elementy, odsłaniając warstwę z klejącą powierzchnią, a następnie posypują ją kolorowym piaskiem. Zabawa może być dobrym wstępem do rozmowy o tym, dlaczego granice i godło kraju zmieniały się w ciągu ostatnich stu lat.

Dla starszych dzieci angażującą i różnorodną zabawą będzie zestaw gier Poznaj Polskę. Zabawę rozpoczynamy od złożenia dwustronnych, dużych puzzli z konturem Polski, gdzie z jednej strony jest podział administracyjny kraju ze stolicami województw, a z drugiej – prezentacja najciekawszych miejsc i obiektów znajdujących się w naszym kraju.
Maluchy mogą także zagrać w „Piotrusia” ze strojami ludowymi , znajdującego się w zestawie. Starsze dzieci mają do dyspozycji grę planszową, w której są sprawdzane podstawowe wiadomości z zakresu historii, geografii, przyrody i kultury a także quiz historyczny, w którym trzeba dopasować wydarzenia do odpowiednich dat.

Sympatyczną zabawą dla całej rodziny jest Quiz o Polsce, który pozwoli na sprawdzenie i poszerzenie wiedzy na temat polskiej historii, geografii, kultury i przyrody. Zadaniem uczestników zabawy jest odpowiadanie na losowo zadane pytania. Dodatkowym urozmaiceniem jest sprawdzenie znajomości polskiej ortografii czy wymowy trudnych polskich zdań. Nietuzinkową propozycją dla całej rodziny jest quiz „100 rocznica odzyskania niepodległości” wydany przez ALEXANDRA. Starsze osoby będą mogły powspominać swoją młodość, a młodsze będą miały szansę poznać jak zmieniało się życie Polaków na przełomie ostatnich stu lat. Quiz to nie tylko spora dawka informacji ze świata historii, polityki, geografii, demografii i kultury. To także wiele ciekawostek. Dzięki zabawie dowiemy się miedzy innymi: jak długo budowano Pałac Kultury i Nauki, jak nazywały się polskie odbiorniki radiowe produkowane w okresie PRL, jaki budynek był najwyższy przed wojną lub ile samochód marki „Syrena” zostało wyprodukowanych?

Rodzinna zabawa to idealny sposób na wspólne uczczenie setnej rocznicy powrotu Polski na mapę świata.

pozostałe aktualności