foto

Polecamy Państwu książkę dla młodych czytelników w wieku od 10 do 16 lat – „Proste jak pi. Matematyka to bułka z masłem!”. Przyda się ona zarówno tym, którzy mają problemy z królową nauk, jak i uczniom poszukującym matematycznych tricków i ciekawostek.

Autorka publikacji przez wiele lat uczyła matematyki i doskonale wie, jak dotrzeć do młodych. Książka „Proste jak pi. Matematyka to bułka z masłem!” jest napisana z humorem, pełna zabawnych grafik i historii.

Tę pozycje rekomendujemy również rodzicom i nauczycielom, którzy chcieliby ułatwić swym podopiecznym naukę i pokazać im, że matematyka jest fascynująca.

Gdy po raz pierwszy przeczyta się tytuł tej książki, można pomyśleć, że jest w nim jakiś błąd. Ale tak właśnie ma być –„Proste jak pi”. Ale cóż to jest owo pi?
Weźmy taśmę mierniczą i jakiekolwiek okrągłe naczynie – wazon na kwiaty jest idealny. Dokonajmy pomiaru wzdłuż jego brzegu (matematycy nazywają to obwodem i oznaczają literą C), a następnie w poprzek w najszerszym miejscu wazonu – to będzie średnica, oznaczana jako D. Za pomocą kalkulatora w komórce podzielmy C przez D. Otrzymamy 3 z mnóstwem miejsc po przecinku. Jeśli pierwszym miejscem dziesiętnym jest 1 lub 2, zmierzyliście dobrze. W ten sposób zetknęliście się ze szczególną liczbą, którą matematycy nazywają pi i oznaczają grecką literą π, aby uczynić ją nieco bardziej tajemniczą.
W tej książce młodzież spotka się nie tylko z pi, ale i z wieloma innymi liczbami. I przekona, że matematyka to naprawdę dobra zabawa.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński Media.

Liz Strachan przez większość swej nauczycielskiej kariery uczyła matematyki w szkole w Montrose, w południowo wschodniej Szkocji. Uwielbia pracę pisarską i ma w swoim dorobku ponad dwieście opublikowanych artykułów i opowiadań. Zdobyła również kilka nagród Scottish Association of Writers.

pozostałe aktualności