foto

Kim był Mikołaj Kopernik? Wiadomo, wielkim astronomem! To prawda, ale nie cała, bo parał się wieloma innymi zajęciami. Był powszechnie szanowanym lekarzem, duchownym. Znał się na prawie, matematyce, ekonomii, tłumaczył także literaturę – jednym słowem był człowiekiem renesansu, wszechstronnie wykształconym XV-wiecznym wizjonerem. Człowiekiem, który dziś mógłby zostać idolem i o którym warto wiedzieć więcej.

Nowy kreatywny zeszyt „Idol. Mikołaj Kopernik” Justyny Styszyńskiej w przystępnej i bardzo atrakcyjnej formie przedstawia życie i pracę wielkiego człowieka, jakim był Mikołaj Kopernik. Autorka zabiera młodych czytelników w prawdziwą podróż w czasie, ukazując świat epoki renesansu.
Czy nazwisko Kopernik coś oznacza? Dlaczego opuścił Toruń, gdy miał 18 lat? Jakie tajemnice skrywała jego pracownia? Czy dziś, patrząc w niebo, widzimy te same gwiazdy, które widział słynny Mikołaj?

Opowieść o Mikołaju Koperniku jest przeplecona zadaniami i rozbudzającymi ciekawość wyzwaniami kreatywnymi, dzięki którym dziecko na chwilę może poczuć się jak wielki astronom i naukowiec.
Zeszyt zawiera NAKLEJKI. Wśród propozycji ćwiczeń jest kolorowanie, wyklejanie, planowanie, projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów.
Wiedza zdobyta poprzez doświadczenie z pewnością pozostanie w każdej małej głowie.

Dzieci znajdą w książce między innymi opis miasta epoki renesansu. Zobaczą, jak wyobrażał sobie Mikołaja Kopernika Jan Matejko, dowiedzą, jak funkcjonowały uniwersytety, jakie metody leczenia były uważane za skuteczne i ile były warte dukaty a także dlaczego teoria heliocentryczna jest uważana za przełomową w dziejach ludzkości. A że Kopernik był także strategiem wojskowym, a żył w czasach, gdy po ziemi chodzili rycerze, o nich też dowiedzą się co nieco.

Jak wyglądał Toruń w XV wieku?
Płynące rzeką potężne żaglowce, tłumy żeglarzy, kupcy głośno zachwalający swoje towary, handlarki przekrzykujące się na targu. Jakże głośne i kolorowe musiało być miasto młodego Kopernika! W tamtych czasach Toruń był bardzo ważnym portem położonym nad Wisłą. Rzeką towary płynęły do Gdańska, a stamtąd drogą morską do odległych krajów… – pisze autorka, dodając mapy i ilustracje, by czytelnik mógł wyobrazić sobie tamten świat.
Czy Kopernik miał lunetę?
Kopernik żył w czasach sprzed wynalezienia lunety. Przyrządy, jakimi posługiwał się do obserwacji nieba i wykonywania obliczeń, były bardzo proste. Tym bardziej świadczy to o geniuszu astronoma, że potrafił przy użyciu mało skomplikowanej aparatury dojść do tak odkrywczych wniosków. Wiemy, co pomagało mu w codziennej pracy, bo instrumenty badawcze opisał w tej samej księdze, w której zawarł swoją rewolucyjną teorię astronomiczną. Autorka przestawia narzędzia, którymi posługiwał się uczony oraz wyjaśnia, jak ich używał – od cyrkla po zegar słoneczny i astrolabium.

„IDOL” to seria książek dla dzieci w wieku szkolnym (9+) opowiadających o wielkich postaciach z historii, które wniosły ogromny wkład do światowej nauki, kultury i sztuki, i które mogą być wzorem do naśladowania. Dotychczas w serii ukazały się „Idol. Maria Skłodowska-Curie” i „Idol. Frida Kahlo”.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...