foto

3 czerwca odbędzie się IX Dzień Dziecka w Żelazowej Woli – miejscu urodzenia Fryderyka Chopina.
Tematem przewodnim tego artystycznego święta dla rodzin, organizowanego pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, będzie sztuka nasycona narodowymi pierwiastkami. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i TVP ABC zapraszają na edukacyjne koncerty, warsztaty plastyczne, czytanie dziecięcej literatury w aktorskiej interpretacji i grę terenową w parku.

Wybitny rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski namaluje dźwiękiem „Pory roku” op. 37 bis, z czeskim twórcą Antonínem Dvořákiem zasłuchamy się w śpiewne rozmowy, czyli „Dumki” op. 90. Podczas warsztatów z muzyką na żywo – na fortepian, wiolonczelę i skrzypce dowiemy się z czego składa się utwór muzyczny.
O urodzonym w Żelazowej Woli Fryderyku Chopinie inny wielki polski kompozytor powiedział: „Rozwój polskiej twórczości narodowej bez wpływu Chopina jest niemożliwy”.
Karol Szymanowski, bo o nim mowa, inspirował się jego dorobkiem wzbogacając swoje utwory rytmami podhalańskimi. Zajęciom będzie towarzyszyć spotkanie z muzyką i tańcem z Podhala. Jakie podobieństwa i różnice znajdziemy w mazurkach obu wielkich twórców?

Zajęcia plastyczne staną się spotkaniem z historią. Stworzymy kokardy patriotyczne, dowiemy się, jakie są dzieje ich nakładania a także czy zawsze były biało-czerwone.
Z kolei „pająk” to popularna wiejska ozdoba z XIX wieku, podwieszana pod sufitem i tworzona od prostych po skomplikowane formy przypominające żyrandol. Warsztaty przybliżą jej historię i rolę oraz sposób wykonywania.
Ponadto ozdobimy wachlarze i upleciemy wianki, dowiemy się skąd owe tradycje się wywodzą i co te przedmioty mogą symbolizować.

Podczas czytania wierszy dla dzieci zetkniemy się z literaturą piękną najwybitniejszych poetów o narodowej randze – Mickiewicza, Słowackiego i Goethego. Czytaniom będą towarzyszyć polonezy i mazurki Chopina oraz „Sceny dziecięce” op. 15 R. Schumanna.
O idiomie narodowym w parku opowiedzą kurator wystawy stałej i czasowej Mariola Wojtkiewicz pt. „Nowoczesność i tradycja. Park-pomnik w Żelazowej Woli” część II oraz Kierownik ds. Parku Anna Tarnawska.

Tradycją Dni Dziecka w Żelazowej Woli są recitale młodych laureatów konkursów pianistycznych i uczniów szkół muzycznych, sadzonkowanie, strefa dla maluszków w wieku do 4 lat z zajęciami Gordonowskimi i gra terenowa „Muzykująca Europa”.

Do Żelazowej Woli zawsze warto pojechać, ale w niedzielę, 3 czerwca, w szczególności. Zapraszamy w godz. 10.oo – 17.oo.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...