foto

Wydawnictwo SKRZAT oddaje w ręce młodych czytelników „Księżyc z komina domu na wzgórzu” – książkę, która wychodzi poza wszelkie schematy patrzenia i uwrażliwia na to, wobec czego pozostajemy obojętni, a nawet bezradni.
Nie chodzi o to, by patrzeć na świat przez różowe okulary, ale by w jego szarościach dostrzegać to, co ważne, dobre i piękne.

Książka „O księżycu z komina domu na wzgórzu”, autorstwa debiutującej pisarki – Ariadny Piepiórki, to wzruszająca opowieść o magii otaczającej rzeczywistości, tajemnicy życia i śmierci oraz o przyjaźni, która połączyła chwalipiętę, mieszczucha, babochłopa, histeryczkę i szkolnego agresora. To przygoda, która rozpoczęła się od nudnego zadania z przyrody, a przeniknęła w zakamarki domu na wzgórzu, od lat budzącego fascynację i lęk, i tak naprawdę nigdy się nie skończyła.

Michał, dwunastoletni chłopiec z rozbitej rodziny, przeprowadza się z dużego miasta na wieś. W szkole poznaje dziwacznego kolegę – Wiktora, który otwiera jego oczy na sprawy, nad którymi chłopiec wcześniej się nie zastanawiał: niezwykłość i magię otaczającego świata, tajemnicę życia i śmierci. Chłopcy szybko się zaprzyjaźniają, a podczas wykonywania zadania domowego z przyrody, wspólnie z kilkoma kolegami z klasy, odkrywają tajemniczy dom, położony na obrzeżach wioski, i jego mieszkańca – bezdomnego pana Jakuba.
Dom kryje wiele niespodzianek – jedną z nich jest ukryty gdzieś w środku skarb. Dzieci bardzo chcą go odnaleźć. Dobrą zabawę przerywa im jednak straszna wiadomość – Wiktor jest śmiertelnie chory. Mimo to chłopiec nie traci nigdy radości życia, którą zaraża wszystkich dookoła. Od tej pory skarb jest dla dzieci nadzieją na wyleczenie chorego kolegi. Padają one jednak ofiarą oszustwa i skarb przelatuje im koło nosa. Tylko Wiktor potrafi zachować w tej sytuacji swoją niezwykłą radość. Jego wiara w ludzką dobroć zostaje nagrodzona, jednak nawet pieniądze, ofiarowane mu przez tajemniczego staruszka z domu na wzgórzu, nie są w stanie cofnąć straszliwego wyroku.
Chłopiec nie zostawia jednak kolegów samych – w spadku pozostawia im wspaniałe przesłanie: nie chodzi o to, żeby „patrzeć na świat przez różowe okulary”, ale o to, by wszelkie „szarości życia” traktować jak tło, które zwraca uwagę i uwypukla to, co w życiu dobre i szczęśliwe.

TVP ABC poleca tę niezwykłą lekturę.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...