foto

15 lutego premierę miały kolejne tytuły w cyklu „Poczytaj ze mną” Literackiego EGMONTU: „Gdy pada deszcz. Wizyta goblinów”, „Tropem jeźdźca na słoniu”, „Strażak Lulek” i „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”. W powstanie najnowszych książek serii zostali zaangażowani tradycyjnie cenieni współcześni polscy autorzy i ilustratorzy: Zofia Stanecka, Justyna Bednarek, Ewa Nowak, Marcin Wicha, Katarzyna Trzeszczkowska, Aleksandra Krzanowska, Daria Solak i Dominika Czerniak-Chojnacka.

„Poczytaj ze mną” to niezwykła seria książek, która ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form i gatunków literackich. Najnowsze książki w cyklu to idealna pomoc w kształtowaniu literackich i estetycznych gustów u najmłodszych przez kontakt z literaturą najwyższej próby, a także wspieranie umiejętności wyboru ulubionego rodzaju literatury.

Tym razem w najnowszych propozycjach znalazły się takie gatunki literackie jak: dziennik, fantasy, przygoda i biografia.
Niepublikowany dotąd w cyklu dziennik to notatki sporządzane na bieżąco – codziennie lub co kilka dni. Mogą je pisać i zwykli ludzie, i wielkie postacie historii lub literatury.
– Dziennik archeologa, który napisałam, został oczywiście zmyślony, choć nie do końca. Opowieść o zaginionym grobowcu jeźdźca na słoniu jest w dużej części prawdziwa. Znalazł go mój tata – Witold Dobrowolski, który jest archeologiem zajmującym się Etruskami. Zrobił to, analizując książki, mapy, słowem – źródła pisane. Bo archeologia to kopanie nie tylko w ziemi, ale też w papierach, również w dziennikach. – pisze Justyna Bednarek, autorka „Tropem jeźdźca na słoniu”.
<

W serii po raz pierwszy pojawiła się też biografia, czyli książka o życiu, jak pisze autor „Niezwykłej historii Sebastiana Van Pirka” Marcin Wicha, laureat Paszportów Polityki – Nie wszyscy bohaterowie są zadowoleni ze swoich biografii. Na pociechę mogą napisać autobiografię, czyli samemu opisać własne losy. Książka o życiu Sebastiana to biografia, chociaż Sebastian wcale nie jest sławny. Może nawet nie jest do końca prawdziwy. Czy warto go lepiej poznać? – o tym czytelnik musi zadecydować jednak sam.

Kolejny nowy tytuł to „Gdy pada deszcz. Wizyta Goblinów” Zofii Staneckiej z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej.
Kiedy Gaja zabrała Korzonka do domu, nie spodziewała się, że wkrótce inne gobliny z fantastycznego świata pojawią się w londyńskim parku. Jak sprawić, by nieproszeni goście wrócili do domu, i jak uspokoić zdenerwowanych mieszkańców miasta? Przed Gają i jej przyjaciółmi stanie nie lada zadanie.

I ostatnia książka – „Strażak Lulek” Ewy Nowak z rysunkami Darii Solak.
Przeprowadzka do nowego domu to nie zawsze prosta sprawa. Mała Edytka tęskni za starym mieszkaniem i koleżankami z podwórka, na szczęście ma przy sobie milutką, białą chomiczkę – Śnieżynkę. Dzięki niej poznaje nowego sąsiada – strażaka Lulka. Pewnego dnia Edytka jest w prawdziwym niebezpieczeństwie, a na ratunek rusza Śnieżynka i dzielny Lulek.

Wszystkie tytuły w serii to wyśmienita zabawa zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Książeczki rozwijają wyobraźnię, angażują emocje a dodatkowo pozwalają na wartościowe spędzenie czasu z pociechą.

Według badań ponad 90 procent dzieci, którym opiekunowie regularnie czytają, osiąga lepsze wyniki w nauce. Dwadzieścia minut wspólnego czytania codziennie to milion słów, które dziecko usłyszy rocznie. Dwa razy więcej słów występuje w książkach dla dzieci niż w programach telewizyjnych.
Seria „Poczytaj ze mną” to zaproszenie dzieci do zakochania się w czytaniu już od najmłodszych lat.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...