foto

14 marca, kilka dni przed rozpoczęciem wiosny, kiedy niedźwiedzie budzą się z zimowego snu i zaczynają wychodzić ze swoich jaskiń i gawr, by wyruszyć na poszukiwanie pożywienia i zacisznego miejsca do życia, wydawnictwo ZNAK proponuje niezwykłą książkę pt. „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry”.

Ale czy aby na pewno niedźwiedzie znajdą ciszę i spokój? Czy przypadkiem na trasach swoich wędrówek nie spotkają ludzi? Jakie przygody mogą turyści, gdy znajdą się zbyt blisko mieszkańców leśnych terenów?

Odpowiedź na te pytania zdradza czytelnikom Renata Kijowska – laureatka Nagrody Dziennikarzy Małopolski, która napisała książkę z jednym niedźwiedzim osobnikiem w roli głównej!
„Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” to prawdziwa historia z pazurem!

Autorka od dziecka chciała zostać niedźwiedziologiem i to takim z prawdziwego zdarzenia! Ale los i życiowe drogi sprawiły, że została uznaną dziennikarką. Jednak jej miłość do niedźwiedzi nie przeminęła. Z potrzeby serca, zainspirowana reportażami o zwyczajach niedźwiedzi, a także ze względu na czytelnicze potrzeby swoich dwóch synów – spragnionych opowieści z pazurem – napisała taką tę przepiękną książkę.
O niedźwiedziu Kubie, jego zwierzęcych kolegach i ich leśnych przygodach, w tym również o ich nieoczekiwanym spotkaniu z ludźmi.

„Moich synów szybko znudziły wszystkie książki, które wspólnie czytaliśmy. Chcieli czegoś więcej: prawdziwych historii z pazurem! Wypytywali o moją pracę – tym chętniej, że akurat przygotowywałam reportaże o zwyczajach niedźwiedzi. A ponieważ ich pytania się nie kończyły, sprawdzałam każdy szczegół: rozmawiałam z niedźwiedziologami, z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego, odwiedzałam obserwatorów i opiekunów, którzy o zwierzętach wiedzą wszystko. Opowiadali z wypiekami na twarzach, a ja sama miałam dreszcze, kiedy po raz pierwszy spojrzałam w oczy małej niedźwiedziczce. Losy bohaterów książki oparłam więc na autentycznych wydarzeniach – zabawnych, wzruszających, a nieraz także tragicznych. Mam nadzieję, że zaprzyjaźnicie się z niedźwiedziami tak samo jak ja!”
Renata Kijowska

To pierwsza książka Renaty Kijowskiej napisana z myślą o dzieciach – ale nie tylko, bo i dorośli znajdą w niej wiele dobrego i mądrego przekazu.
Zresztą, jak stwierdza Adam Wajrak: „Gdyby niedźwiedzie mówiły w ludzkim języku, jestem pewien, że usłyszelibyśmy od nich historie takie jak ta!

pozostałe aktualności