foto

Mamy znakomitą wiadomość!
14 kwietnia nareszcie trafi do kin „Basia” ‒ ekranizacja kultowej serii książek dla przedszkolaków.

Basia – bohaterka znanych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – wreszcie pojawi się na dużym ekranie. Skrzące humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.
Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwoma braćmi, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.
„Basia” to adaptacja pięciu książek z już kultowej serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Reżyserzy serialu – Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, zachowali styl rysunków i poczucie humoru tak charakterystyczne dla książek o Basi. Pokazują w nim świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody. Każdy z prezentowanych pięciu odcinków zaprasza widzów do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego.
A to dopiero początek serii, która ma liczyć 13 odcinków. Cztery odcinki serialu „Basia”, wyprodukowanego przez Grupę Smacznego, miały swoją festiwalową odsłonę podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i Wrocławiu, gdzie okazały się prawdziwą rewelacją. Do kinowego zestawu zostanie włączony nigdzie wcześniej nie prezentowany odcinek pt. „Basia i nowy braciszek”.
W kinach będzie można zobaczyć odcinki: „Basia i upał w zoo”; „Basia i Anielka”; „Basia i nowy braciszek” (już wspomniana premiera); „Basia i biwak”; „Basia i dziadkowie”.

Maria Seweryn, ambasadorka „Basi” w kinach, która m.in. użyczyła głosu w audiobookach serii, tak opisuje fenomen „Basi”:
„Basia jest jedną z tych postaci, które mogą towarzyszyć nam latami, z którymi dzieci naprawdę się identyfikują. Basia nie jest zbyt naiwna, jest bystra i zadaje pytania, które nurtują najmłodszych. Każda część z serii była u mnie w domu i zapraszała nas do rozmowy. Nie byłoby tak, gdyby dzieci nie czuły, że Basia jest im bliska. Dlatego cieszę się, że doczekała się ekranizacji.”

O ekranizacji pozytywnie wypowiada się pisarka Zofia Stanecka, autorka „Basi”, współautorka scenariusza i dialogów serialu:
„Byłam bardzo ciekawa tego, czy animacja uchwyci charakter Basi. Myślę, że Basia filmowa jest bliska Basi książkowej, co niezmiernie mnie cieszy. Od samego początku twórcy filmu odnosili się z wielkim szacunkiem do naszej pracy i dali nam ‒ mnie, Mariannie Oklejak i Dorocie Nowackiej, która odpowiada za opracowanie graficzne serii, prawo do czuwania nad integralnością projektu.”

Serial o Basi jest produkowany przez Grupa Smacznego – jedno z najaktywniejszych i innowacyjnych studiów animacji w Polsce. Działa od ponad 12 lat i specjalizuje się w animacji 2D. Studio zatrudnia ponad 30 artystów: reżyserów, animatorów, ilustratorów, montażystów, kompozytorów muzyki, etc. Oryginalne projekty Grupy Smacznego, takie jak serie „Mami Fatale” i „Grand Banda” są wysoko cenione na europejskim rynku, a artystyczne filmy krótkometrażowe – m. in. „Lost Senses” zdobywają nagrody na światowych festiwalach. Grupa Smacznego znalazła się wśród finalistów europejskiej nagrody Producent Roku 2016.
Za dystrybucję filmowej wersji Basi odpowiada Stowarzyszenie NOWE HORYZONTY.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...