foto

Poznajcie razem z dziećmi pamiątki „małej Polski”, czyli najważniejsze zabytki, które pamiętają początki naszego państwa.
Fundacja „Trasa dla Bobasa” we współpracy z muzeami z Gniezna, Poznania, Ostrowa Lednickiego, Krakowa, Wrocławia i Gdańska wydała książkę pod tytułem „Kiedy Polska była mała. Rodzinny przewodnik po zabytkach pamiętających początki państwa polskiego”.

Razem z dziewięcioletnią narratorką, Polą, czytelnicy poznają odpowiedzi na podstawowe pytania, dotyczące naszej historii sprzed tysiąca lat, m.in. czy Polska była kiedyś mała?
Jaki prezent dostała z okazji swojego chrztu i czy na pewno się z niego ucieszyła?
Co wspólnego ma stanowisko archeologiczne z bałaganem na biurku?
Dlaczego wały obronne słowiańskich grodów nie rozsypywały się jak bierki? Czym bawiły się dzieci tysiąc lat temu? Z czym nasi przodkowie nie rozstawali się, tak jak my ze smartfonem?

Bohaterka wraz z rodzicami odwiedza muzea i rezerwaty archeologiczne w kolebce Państwa Polan (Gniezno, Poznań, Ostrów Lednicki) i w jego późniejszej stolicy ‒ Krakowie. Wybiera się też do granicznych grodów – Wrocławia i Gdańska. Wszystkie najistotniejsze fakty, związane z powstawaniem naszego państwa i najważniejsze zabytki zostały omówione w kontekście doświadczeń kilkulatków, żyjących w XXI wieku, w przystępnej i interesującej dla nich formie.

„Całość tworzy niezwykle udaną, komplementarną opowieść; fascynującą, dziecięcą podróż do wczesnopiastowskiej Polski. (…)Podkreślam wielką wartość poznawczą i dydaktyczną książki. Jest godna polecenia nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Sam przeczytałem ją z wielkim zaciekawieniem i podziwem dla autorów. Wydawnictwo stanowić może wzór, jak przygotować ciekawą opowieść historyczną dla najmłodszych i zachęcić ich do odwiedzania muzeów” Dr hab. Jacek Górski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie Cały nakład książki jest bezpłatnie dystrybuowany w ramach konkursów, edukacyjnych i promocyjnych działań, organizowanych zarówno przez Fundację „Trasa dla Bobasa”, jak i współpracujące przy powstaniu książki muzea i jej patronów medialnych.
Na wiosnę 2018 r. na stronie Fundacji także zostanie opublikowany bezpłatny e-book i audiobook. Jak otrzymać swój egzemplarz książki dowiecie się na: www.trasadlabobasa.pl/kiedypolskabylamala

Celem działania Fundacji „Trasa dla Bobasa” jest aktywizacja turystyczna i kulturalna rodzin z dziećmi. Fundacja prowadzi portal (www.trasadlabobasa.pl), na którym rodzice dzielą się swoimi doświadczeniami nt. tras i atrakcji turystycznych. Na portalu są publikowane również bezpłatne wydawnictwa fundacji: e-booki, mapy, muzealne przewodniki, karty z zadaniami dla dzieci. Aktualności, w tym informacje o organizowanych konkursach, są również dostępne na fanpage-u facebook.com/trasadlabobasa

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...