foto

Kolorowe stroje, oryginalny język, piękna muzyka i wspaniały krajobraz łemkowskiej wsi. Czy tylko to wyróżnia tę etniczną mniejszość? Co to jest chyża? Jak wygląda łemkowska cerkiew i ikonostas? Kto zakłada czuchę? Co łączy Nikifora, Warhola i Nowosielskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań młodzi czytelnicy znajdą w „Łemkowskiej książeczce”, którą wydała Fundacja STARA DROGA

„Łemkowska Książeczka” (Лемківска Книжочка) jest dwujęzyczną (polsko-łemkowską) publikacją o kulturze Łemków – etnicznej grupie od wieków żyjącej w Beskidzie Sądeckim i Niskim.

Książka – przede wszystkim skierowana do dzieci i młodzieży – w przystępny sposób (zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym) przekazuje podstawowe informacje o codziennym życiu Łemków przed 1947 rokiem – opisuje warunki geograficzne w jakich żyli, przedstawia religię, stroje oraz inne, ważne kwestie i atrybuty identyfikujące tę mniejszość.
Starannie przygotowane ilustracje i opisy wyjaśniają podstawowe informacje oraz znaczenia łemkowskich słów.

Książka to kompendium wiedzy o Łemkowszczyźnie dla najmłodszych i nie tylko.

O autorkach słów kilka…
Autorką ilustracji, projektu graficznego i tekstu jest PAULINA BIAŁKOWSKA – absolwentka wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej (specjalizacja: projektowanie graficzne) Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która swój magisterski dyplom obroniła w Pracowni Grafiki Informacyjnej. Jest członkinią „Etnoprojektu” (Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna) – przedsięwzięcia zrzeszającego projektantów, architektów oraz etnologów, którzy łącząc swoje umiejętności, działają na rzecz utrwalenia wiedzy na temat kultury ludowej grup etnicznych zamieszkujących tereny Polski oraz Białorusi. Specjalizuje się w projektowaniu komunikatów wizualnych, a w szczególności identyfikacji wizualnych, wydawnictw, liternictwa. Obecnie jest niezależną projektantką graficzną. Od 2015 roku współpracuje z Fundacją Stara Droga, tworząc ilustracje do łemkowskiego czasopisma edukacyjnego dla dzieci „Lemkoland”.

ANNA RYDZANICZ – konsultantka merytoryczna i tłumaczka „Łemkowskiej Książeczki” – jest absolwentką filologii rosyjskiej z językiem rusińsko-łemkowskim. Tytuł magistra uzyskała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w roku 2009. Obecnie jest nauczycielką języka łemkowskiego w szkołach podstawowych w Wysowej Zdroju, Hańczowej, Śnietnicy, Banicy oraz Zespole Szkół w Brunarach.

O wydawcy…
Fundacja STARA DROGA zajmuje się promowaniem kultury, języka i sztuki oraz ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy Środkowo-Wschodniej w szczególności terenów pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-słowackiego w tym Roztocza i Łemkowszczyzny. W ramach działalności wydawniczej Fundacja publikuje płyty i książki o tematyce etnograficznej, a także wydawnictwa edukacyjne dla dzieci i młodzieży m.in. łemkowskie edukacyjne pismo dla dzieci „Lemkoland” czy „Herbarium. Łemkowski zielnik”. (www.staradroga.com)

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...