foto

Już 14 marca na półki księgarskie trafią dwa nowe tytuły Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak, w serii BASIA – „Basia i tablet” i w cyklu BASIA i PRZYJACIELE – „Lula”. Tradycyjnie już w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w charakterystyczny dla Marianny Oklejak sposób – z mnóstwem smaczków na drugim i trzecim planie.


W najnowszej książce „Basia i tablet” główna bohaterka razem z rodziną wyjeżdża nad morze.

Czas w drodze umila (a może raczej utrudnia) im tablet, który Janek dostał od kuzyna. Nie dość, że tablet ma tyle różnych funkcji, że ciężko wspólnie zadecydować, w jaki sposób go wykorzystać, to jeszcze psuje nerwy mamie, która obawia się, że dzieci wpadną przez niego w nałóg.

Tata tłumaczy, że mądrze wykorzystywany nie szkodzi, ale do końca nie wiadomo, jaka jest prawda. W końcu urządzenie ma coś wspólnego z żelkami – bardzo trudno się od niego oderwać. Czy Basi uda się zrozumieć, czemu taki mały przedmiot budzi tyle skrajnych emocji?
Czy dowie się, o co tak naprawdę chodzi z tym nałogiem, o którym wspomina zaniepokojona mama?

W tym tomie przygód Basi autorki zmierzyły się z tematem nowoczesnych technologii w życiu dziecka.

BASIA i PRZYJACIELE to nowa seria, która powstała z myślą o wiernych fanach Basi. Dzięki niej starsi miłośnicy przygód dziewczynki nie muszą żegnać się z ulubioną bohaterką. Mogą sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane historie, w których poznają starszych przyjaciół Basi.

„Lula” to opowieść o Alicji, kuzynce Basi, jej emocjach, relacjach z rodziną i rówieśnikami, a także wymaganiach jakie są stawiane dzieciom.
Lula bardzo denerwuje się tanecznym występem. Stres i wymagania, jakie sobie stawiamy, to niełatwa sprawa. Chce wypaść jak najlepiej, ale nie zależy to tylko od niej, bo ma tańczyć wraz Basią. A wiadomo, że Basia i balet to połączenie dość brawurowe. Czy dziewczynce uda się zachwycić publiczność?

Czy rodzice będą z niej dumni? Czy Basia nie zepsuje jej występu i nie skompromituje jej tym samym w oczach najbliższych? Dziewczynka ma bardzo wymagających rodziców. Chce sprostać presji bycia idealną. Autorki zestawiając Lulę z beztroską Basią podkreśliły, jak wielkim stresem dla dziecka może być zwykły występ taneczny. Książka skłania do refleksji nad sposobem wychowywania dzieci i pozwala spojrzeć na te kwestie z perspektywy najmłodszych.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...