foto

Już wiemy, które książki dla najmłodszych czytelników skradły serca jury Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka 2017”.

O jeden z najważniejszych laurów w kategorii literatury dla dzieci walczy teraz po pięć tytułów w dwóch kategoriach wiekowych – do 5 lat i 6-9 lat.
O tym, komu zostaną przyznane nagrody zadecydują czytelnicy – rodzice i dzieci. Internetowe głosowanie potrwa do 1 marca, a zwycięzców ogłosi 17 marca Filip Chajzer na gali podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”.

Wszystkie zgłoszone przez wydawców książki przeszły wnikliwą ocenę – nie tylko treści, ale też wartości edukacyjnej, dbałości o ojczysty język i walorów artystycznych. Kapitułę konkursu Empiku tworzą specjalistki literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda i Ewa Świerżewska oraz psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska.
W tym roku do tego grona dołączyła historyk sztuki – Ewa Solarz, która była m.in. kuratorką wystawy „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci“.
W ubiegłorocznej edycji nagrodę główną otrzymała pięknie zilustrowana przez Emilię Dziubak i wymyślona przez Barbarę Kosmowską opowieść o zajączku „Tru”. – W tym roku otrzymałyśmy niemal 200 tytułów do oceny. Zadanie było niełatwe, gdyż zgodnie z tym, co obserwujemy od kilku lat, w każdej edycji jest coraz więcej dobrych, mądrych i pięknych książek – mówi Ewa Świerżewska.
Głosować można do 1 marca na stronie www.przecinekikropka.pl.

Finaliści konkursu w kategorii do 5 lat:
„Florka. Zapiski ryjówki”, Roksana Jędrzejewska, ilustracje–Jona Jung, Wydawnictwo Bajka
„Kiedy będę duża / Kiedy będę duży”, tekst i ilustracje – Maria Dek, Wydawnictwo Wytwórnia
„Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”, tekst i ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
„Pisklak”, Dorota Gellner, ilustracje – Jona Jung, Wydawnictwo Bajka
„Wesoły Ryjek i lato”, Wojciech Widłak, ilustracje – Agnieszka Żelewska, Wydawnictwo Media Rodzina.

Finaliści konkursu w kategorii 6-9 lat:
„Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe”, Michał Leśniewski, ilustracje – Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Egmont Art
„Dom, który się przebudził”, Martin Widmark, ilustracje – Emilia Dziubak, Wydawnictwo Mamania
„Dom nie z tej ziemi”, Małgorzata Strękowska-Zaremba, ilustracje – Daniel de Latour, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
„Różowa walizka”, Susie Morgenstern, ilustracj –: Serge Bloch, Wydawnictwo Adamada
„Sylaboratorium”, Justyna Bednarek, Agnieszka Frączak, Mikołaj Golachowski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Emilia Kiereś, Ewa Nowak, Zuzanna Orlińska, Zofia Stanecka, Marcin Wicha, Wojciech Widłak (wstęp – Jerzy Bralczyk), ilustracje – Paweł Pawlak, Wydawnictwo Egmont Art

„Przecinek i Kropka” to szeroko zakrojony edukacyjny program Empiku, którego elementami są, m.in. konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą oraz Targi Książki Dziecięcej. Kolejna edycja tego święta małych czytelników odbędzie się w Arkadach Kubickiego w Warszawie, w dniach 17 – 18 marca.
Autorzy i ilustratorzy zwycięskich książek otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 10 000 zł. Dodatkową nagrodą jest szeroko zakrojona promocja tytułów jako tych szczególnie polecanych w salonach Empik i na empik.com.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...