foto

Wydawnictwo Wilga przygotowało serię klasycznych, ponadczasowych i przede wszystkim mądrych książek polskich pisarzy, na których wychowały się pokolenia Polaków.
Nazwa serii – z Niezapominajką – nie jest przypadkowa, bowiem książki, które się w niej ukazały przywołają rodzicom i dziadkom najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciom przedstawią nowych bohaterów – przyjaciół na całe życie.

W serii z Niezapominajką znalazły się:

„Pamiętnik Czarnego Noska”
Można by rzec, że ta książka już jest nieaktualna, stara, przebrzmiała ale jednak kolejne pokolenia wracają do historii ciekawskiego Misia. Czarny Nosek miał tylko jedno marzenie – zostać zabranym ze sklepowej witryny przez jakieś miłe i grzeczne dziecko do domu. Marzenie się spełnia, jego opiekunką zostaje mała dziewczynka.
Tak zaczynają się niezwykłe przygody Czarnego Noska, który co i rusz trafia i wydostaje się z przeróżnych tarapatów, by w końcu osiąść w redakcji dziecięcego pisemka.

„Pan soczewka w puszczy”
Opowieść o niezwykłej podróży do dżungli słynnego operatora filmowego, pana Soczewki – jedna z trzech historii o podróżach szalonego operatora. Jedna z najbardziej lubianych przez dzieci postaci literackich wraca w nowym wydaniu wzbogaconym o wyjątkowe ilustracje.

„Proszę słonia”
Tym razem przypominamy cudowną książkę Ludwika Jerzego Kerna z kultowymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. Poznamy z niej niezwykłe przygody pewnego chłopca i jego przyjaciela Dominika. A wszystko się zaczęło, gdy Pinio znalazł na strychu zakurzoną porcelanową figurkę słonia Słoń nie szczeka. Słoń nie miauczy. Słoń nie włazi na tapczan. Słoń nie gryzie butów. Słoń nie drapie mebli. Słoń nie siusia po podłodze. Słoń nie ma pcheł. I najważniejsze - słoń nie rośnie. Słoń zawsze będzie taki, jaki jest!

„Szelmostwa Lisa Witalisa”
Był Witalis maści rudej, niezbyt gruby, niezbyt chudy, miał na prawym oku bielmo i był szelmą. Strasznym szelmą! Pewnego dnia przebiegły oszust zawitał do lasu niedaleko Łodzi. Oszukując, używając podstępów i kłamstw szybko omamił wszystkich mieszkańców kniei, którzy wybrali go nawet na prezydenta lasu. Ale jak to zwykle w bajkach niegodziwe uczynki Witalisa szybko wyszły na jaw, a rudy oszust został surowo ukarany. Historia z morałem w mistrzowski sposób opisana przez Jana Brzechwę.

„Marceli Szpak dziwi się światu”
Poznajemy las, jego mieszkańców, ich codzienne sprawy, a wszystko, to na tle zmieniających się pór roku. Tytułowy szpak Marceli w towarzystwie swego przyjaciele, zająca Leszka, przemierza leśne dukty, odwiedza sąsiadów, uczestniczy w różnych leśnych wydarzeniach, np. zawodach w skokach po drzewach. Zwykłe sprawy leśnych mieszkańców stają się pretekstem do bardzo ciekawych i pouczających rozmów, czasem nawet nieco filozoficznych. Prócz dwójki głównych bohaterów w opowiadaniach występują także borsuk Mariusz i wiewiórka Franka oraz inni mieszkańcy lasu.

„Król Maciuś Pierwszy”
Maciuś po śmierci swego ojca, króla, chcąc nie chcąc dziedziczy koronę. Ponieważ jest dzieckiem, sąsiednie państwa szybko wypowiadają mu wojnę, spodziewając się łatwego zwycięstwa. Maciuś wojnę wygrywa, ale nie spoczywa na laurach. Zostaje władcą reformatorem. Uczy się rządzić mądrze i sprawiedliwie, zawiera przyjaźń z czarnoskórym królem ludożerców Bum-Drumem, a wreszcie wpada na pomysł, żeby dać dzieciom pełnię praw i stworzyć dziecięcy sejm. Reformy Maciusia budzą sprzeciw innych monarchów i wybucha kolejna wojna. Król zostaje podstępnie pokonany, pojmany i skazany na wygnanie.
Książka dla dziecka, które jest w każdym dorosłym, i dla dorosłego, który jest w każdym dziecku.
Podkreślał to sam autor, pisząc na pierwszej stronie:
„Ta niezwykła książka jest dla dzieci sposobnością do wyprawy w świat, w którym mogą walczyć, ustanawiać prawa, podróżować i zmieniać otaczającą ich rzeczywistość, ale także przekonać się, że każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje, a reformowanie świata jest zadaniem pięknym, koniecznym, ale także żmudnym i niewdzięcznym. Dorośli, czytając Króla Maciusia, mogą przejrzeć się w krzywym zwierciadle i zobaczyć, jak często – zwłaszcza z perspektywy dziecka – dorosłość bywa pusta, obłudna, pełna pychy i przemocy, a jak rzadko jest mądra i potrafi korzystać z życiowych doświadczeń.” J. Korczak

Każda z przedstawionych książek to znakomity pomysł na mikołajkowy upominek. Komplet będzie można wygrać 6 grudnia w konkursie na FB TVP ABC.

pozostałe aktualności