foto

TVP ABC rekomenduje zabawną i mądrą opowieść o realizowaniu pasji i niezrażaniu się niepowodzeniami – książkę „Ada Bambini, naukowczyni”, która ukazała się nakładem wydawnictwa KINDERKULKA.

Ada Bambini ma głowę pełną pytań. Podobnie jak Ignaś i Rózia, z którymi chodzi do klasy, jest obdarzona nieograniczoną wyobraźnia i niezmiernie ciekawa świata.

Dlaczego budzik brzęczy, gdy pora wstawać z łóżka?
Dlaczego do orzechów jest dziadek, a nie wnuczka?
Dlaczego róża kłuje? To znak, że jest nie w sosie?
Dlaczego masz, tatusiu, aż tyle włosów w nosie?

Kiedy pewnego dnia dziewczynkę uderza w nos przerażający zapach, Ada wie, że to ona musi znaleźć jego źródło. Nie bojąc się porażki, wyrusza na misję rozpoznawczą i przeprowadza naukowe eksperymenty, oczywiście wszystko w imię odkrycia. Posuwa się jednak za daleko i zdenerwowani rodzice każą jej usiąść na krześle i wszystko dokładnie przemyśleć. Jaki będzie efekt tych przemyśleń?

„Ada Bambini, naukowczyni” to długo oczekiwana kontynuacja bestsellerowej serii, na którą składają się również książki „Ignaś Kitek, architekt” oraz „Rózia Rewelka, inżynierka”. Postać Ady, ciekawej wszystkiego dziewczynki, która nie zraża się niepowodzeniami, z pewnością zainspiruje młodych czytelników do rozwijania własnych pasji, a dla ich rodziców stanie się okazją do zastanowienia nad przyszłą karierą córek.

Książka jest pięknie ilustrowana i niesie ze sobą przesłanie, że dziewczynki mogą spełniać się w naukach ścisłych, tylko muszą wierzyć w siebie i mieć wsparcie dorosłych. Znajdziemy w niej odniesienie do kobiet zajmujących się nauką. W nocie od autorki możemy przeczytać:
„Kobiety zajmowały się nauką od początku jej istnienia. Zadawały pytania i szukały odpowiedzi na zagadki wszechświata. Interesowały je gwiazdy, gleba i grawitacja, czerwone krwinki i czarne dziury, lodowce i ludzki mózg, słowem: wszystko. Ada Maria nosi imiona dwóch spośród wielu kobiet, które dzięki wrodzonej ciekawości i naukowej pasji dokonały wielkich odkryć. Maria Skłodowska – Curie odkryła pierwiastki rad i polon i przyczyniła się do wynalezienia aparatów rentgenowskich. Ada Lovelace byłą matematyczką i pierwszą programistką komputerową.

Ada dowiaduje się, że jej pytania nie zawsze będą prowadziły do odpowiedzi, częściej sprowokują dalsze pytania. Może nigdy nie znajdzie źródła brzydkiego zapachu, ale z pomocą wspierających rodziców, będzie mogła zaspokoić swoją ciekawość w taki sposób, w jaki zrobiłby to młody naukowiec.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...