foto

Opera Śląska przygotowała nową propozycję dla młodych melomanów.
7 listopada, o godz. 17.oo w Bytomiu odbyła się premiera opery dla dzieci „Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!” Benjamina Brittena.

Spektakl przygotowują młodzi realizatorzy – Zofia Dowjat (reżyseria), Grzegorz Brajner (kierownictwo muzyczne) i Dagmara Walkowicz-Goleśny (scenografia i kostiumy).

„Widzowie będą współuczestniczyć w tworzeniu tej opery. Tutaj dzieci same postanawiają zrobić spektakl, kierując się hasłem „zróbmy operę” – zbierają rekwizyty, kostiumy i dekoracje. Wciągają w to dorosłych solistów oraz publiczność i wspólnie opowiadają historię o tym, jak grupa dzieci postanawia uratować małego biednego Sama (Kominiarczyka), który zmuszony jest do pracy ponad siły. To historia, której początek jest smutny, ale kończy się szczęśliwie” – podkreśla Zofia Dowjat, reżyserka.

„Jest to kunsztownie napisany, a zarazem łatwo trafiający do każdego widza utwór. Muzyka jest bardzo różnorodna, nawiązująca do różnych gatunków – pojawiają się m.in. walc, szanty czy kołysanka. Publiczność będzie mogła wziąć czynny udział w spektaklu, wykonując z artystami kilka utworów” – dodaje Grzegorz Brajner, kierownik muzyczny.

Realizację premierowego przedstawienia poprzedziły profesjonalne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, spośród których wybrano młodych artystów którzy wystąpią w operze.
Spektakl jest interaktywnym widowiskiem, w którym publiczność aktywnie włącza się w akcję, która dzieje się na scenie teatru. Dodatkowo dzieci kompleksowo poznają świat opery – dowiadują czym jest orkiestron, jak działają instrumenty czy kim jest inspicjent.

PREMIERA spektaklu „Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!” 7 listopada, godz. 17.oo.

Kolejne przedstawienia zaplanowano na:
9 listopada 2017, godz. 11.oo
i 5 grudnia 2017, godz. 11.oo.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...