foto

25 października, za sprawą wydawnictwa PORADNIA K, ukazała się w Polsce niezwykła powieść utytułowanej na świecie pisarki – Katherine Rundell pt. „Dachołazy” o sile marzeń i miłości.

Sophie jest sierotą, jako niemowlę została znaleziona po katastrofie statku Queen Mary w kanale La Manche, w futerale na wiolonczelę. Jej opiekunem staje się Charles, ekscentryczny naukowiec o nowatorskich metodach wychowawczych. Nie wszystkim się one podobają – dlatego prześladuje ich opieka społeczna, chcąca oddać Sophie do sierocińca.
Dziewczynka twierdzi, że pamięta swoją mamę, która grała w orkiestrze na statku. Sophie i Charles wyruszają do Paryża, chcąc ją odnaleźć. Jedyną wskazówką jest plakietka z futerału wiolonczeli z nazwą zakładu, który stworzył instrument. Czy przeczucie Sophie jej zwodzi? Kim są tytułowe dachołazy i czy pomogą jej w poszukiwaniach?

- „Wreszcie! Długo szukaliśmy pretekstu, żeby zaistnieć na młodzieżowej półce. Katherine Rundell serwuje dzieciakom doskonałą prozę, brawurową wyprawę i lekcję sięgania po niemożliwe. Jej debiutujące właśnie w Polsce „Dachołazy” i planowany na wiosnę „Odkrywca” to poważna zapowiedź przygody, jaką w tym i przyszłym roku szykuje dla młodszych czytelników Poradni K” – mówi Joanna Bażyńska, prezes wydawnictwa.

KATHERINE RUNDELL jest laureatką nagród „Blue Peter Book Award”, „Waterstones Children's Book Prize” oraz była nominowana do „CILIP Carnegie Medal” i do Nagrody Guardiana za powieść dziecięcą.
„Dachołazy” są porównywane do twórczości Roalda Dahla. Książka w subtelny sposób łączy świat fantazji i fikcji, z wyrafinowaną poetycką prozą, która zachwyci czytelników w wieku od 7 do 80 lat. Młodzi, którym przypadły do gustu książki z serii Lemony Snicket, pozycje Ellen Potter czy Cornelii Funke, koniecznie muszą sięgnąć po literaturę Katherine Rundell. Phillip Pullman, autor „Złotego kompasu” zachwycił się nią i stwierdził, że to „jedyna w swoim rodzaju autorka o niezwykłej wyobraźni”. „The Guardian” orzekł, że książka jest nadzwyczajna.

Jedną z pierwszych czytelniczek książki w Polsce była Joanna Olech, która nie kryje zachwytu powieścią: „Katherine Rundell podarowała młodym czytelnikom pyszną książkę – gęstą od przygód, śmieszną i straszną w najlepszych proporcjach. „Dachołazy" to fabuła „chłopacka" i „dziewczyńska" zarazem; dla opornych i biegłych w czytaniu pospołu. Już pierwsze zdanie obiecuje wiele. I jest to obietnica spełniona. Raz po raz natykamy się przy lekturze na kapitalne zdania – świeże, zabawne, poruszające... „Zawieszamy się" nad nimi z uśmiechem – tak gada do nas świetna proza. Rundell winduje literaturę dla młodych na wysoką półkę - niełatwo będzie doskoczyć.”

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...