foto

Żubr Pompik pojawił się w życiu dzieci wiele lat temu jako bohater sympatycznych książeczek. Teraz widzowie TVP ABC jako pierwsi w Polsce będą mieli okazję zobaczyć sfilmowane przygody żubrzej rodzinki. Nad przygotowaniem serialu pracowało wiele osób.

AUTORZY SCENARIUSZA

Twórcą postaci Żubra Pompika jest Tomasz Samojlik, który wymyślił ją w czasach, gdy opowiadał bajki na dobranoc swoim córkom. Stworzył też Ryjówkę Dobrzyka.
Jest autorem komiksów, książek dla dzieci (w tym serii o Pompiku) oraz scenarzystą.
Urodził się w 1978 roku w Hajnówce. Jest doktorem nauk przyrodniczych, pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Zajmuje się historią przyrodniczą, zwłaszcza wpływem człowieka na Puszczę Białowieską. Ewelina Gordziejuk producentka, scenarzystka izałożycielka EGoFILM. Jako kierownik produkcji oraz producent współpracowała przy ponad 90 produkcjach filmowych nagradzanych na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, w tym przy seriach dla dzieci oraz autorskich filmach. Współpracowała z takimi twórcami jak Andrzej Barański, Leszek Gałysz, Wiesław Zięba, Jerzy Kalina, Tomasz Ducki.

REŻYSER

Reżyserem serialu jest Wiesław Zięba – grafik, satyryk, rysownik, reżyser filmów animowanych. Debiutował w 1972 w tygodniku „Szpilki”.
W tym samym roku rozpoczął pracę w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a od 1983 roku – w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.
Od wielu lat prowadzi zajęcia ze szkolną młodzieżą na terenie całego kraju i poza nim z zakresu sposobu realizacji filmów animowanych, jednocześnie prezentując dorobek polskiej animacji.
W 2008 roku został odznaczony Orderem GLORIA ARTIST za wybitne osiągnięcia dla kultury polskiej, a w 2014 r. otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.