zubr-pompik

„Żubr Pompik” to na razie trzynastoodcinkowy polski serial animowany wyprodukowany przez EGoFILM, ze wsparciem m.in. Telewizji Polskiej.
Opowiada o sympatycznej żubrzej rodzinie, a za jej pośrednictwem o polskiej przyrodzie.

Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko co dzieje się dookoła i chce odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostrzyczka, Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać jak coś działa woli biegać, skakać i samej wszystkiego doświadczyć.
Żuberkami opiekują się troskliwi rodzicie –tata Pomruk i mam Porada, zawsze gotowi służyć radą, pomocą lub... żartem!

Oglądaj w TVP ABC od 1 listopada 2017 o godz. 17.1o, a także o

REŻYSER

Reżyserem serialu jest Wiesław Zięba – grafik, satyryk, rysownik, reżyser filmów animowanych. Debiutował w 1972 w tygodniku „Szpilki”.
W tym samym roku rozpoczął pracę w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a od 1983 roku – w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.
Od wielu lat prowadzi zajęcia ze szkolną młodzieżą na terenie całego kraju i poza nim z zakresu sposobu realizacji filmów animowanych, jednocześnie prezentując dorobek polskiej animacji.
W 2008 roku został odznaczony Orderem GLORIA ARTIST za wybitne osiągnięcia dla kultury polskiej, a w 2014 r. otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

AUTORZY SCENARIUSZA

Twórcą postaci Żubra Pompika jest Tomasz Samojlik, który wymyślił ją w czasach, gdy opowiadał bajki na dobranoc swoim córkom. Stworzył też Ryjówkę Dobrzyka.
Jest autorem komiksów, książek dla dzieci (w tym serii o Pompiku) oraz scenarzystą.
Urodził się w 1978 roku w Hajnówce. Jest doktorem nauk przyrodniczych, pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Zajmuje się historią przyrodniczą, zwłaszcza wpływem człowieka na Puszczę Białowieską. Ewelina Gordziejuk producentka, scenarzystka izałożycielka EGoFILM. Jako kierownik produkcji oraz producent współpracowała przy ponad 90 produkcjach filmowych nagradzanych na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, w tym przy seriach dla dzieci oraz autorskich filmach. Współpracowała z takimi twórcami jak Andrzej Barański, Leszek Gałysz, Wiesław Zięba, Jerzy Kalina, Tomasz Ducki.

tworcy-serialu