foto

Już 14 października rozpocznie się XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2017. Wpisano go do grona najlepszych projektów kulturalnych w Europie!

To już trzecia dekada rodzinnych spotkań z teatrem. Kolejne pokolenia stają się uczestnikami podróży do zaczarowanego świata sztuki. Festiwal KORCZAK adresuje spektakle do: niemowlaków, przedszkolaków, uczniów, studentów, nauczycieli i wychowawców, dziadków oraz rodziców.
. Na Widzów tegorocznej edycji czeka ponad 100 artystycznych wydarzeń, w tym najlepsze spektakle z Polski i z zagranicy. W tym roku gościnnie wystąpią spektakle z Iranu, Słowacji i Szwecji. W przypadku spektakli zagranicznych nie ma żadnej bariery językowej. Nie zabraknie także specjalnie przygotowanej Strefy Dziecka. Tradycyjnie przed każdym spektaklem odbywać się będą happeningi teatralne pod okiem animatorów. Festiwal to także okazja do rozmów. Po każdym spektaklu w sali teatralnej widzowie będą mogli dyskutować z twórcami spektaklu czy aktorami.

Inauguracja Wielkiego Święta Małego Człowieka – Festiwalu KORCZAK 2017 odbędzie się 14 października. Przez ponad dwadzieścia lat wprowadzano wiele elementów, które na dobre wpisały się w program Festiwalu. Tegoroczna XXI edycja będzie przebiegać w nowej formule, która opiera się na dwóch platformach projektowych.
Pierwsza to Festiwal KORCZAK – Platforma Artystyczna, której ramach widzowie będą mogli obejrzeć polskie spektakle konkursowe, podlegające ocenie festiwalowego Jury. To najlepsze polskie produkcje teatralne dla dzieci i młodzieży.
W ramach drugiej platformy Festiwal KORCZAK – Platforma Edukacji Teatralnej – „MAM WPŁYW, TWORZĘ, ZMIENIAM” będą prezentowane spektakle zagraniczne, premierowe przedstawienia, spektakle pozakonkursowe, pokazy warsztatowe, koncerty oraz warsztaty.

„W wyborze festiwalowych propozycji zawsze towarzyszy nam przesłanie Doktora Janusza Korczaka, by traktować młodego widza, jak dorosłego, zapraszać do rozmowy, a nie – pouczać. Dlatego też dialog, jaki prowadzimy z młodymi, poprzez spektakle, warsztaty, warsztatowe pokazy, artystyczne wydarzenia dotyczy także trudnych i ważnych tematów. W tym roku również nie zabraknie emocji wokół ważnych kwestii. Serdecznie zapraszamy naszych Widzów: tych małych i dużych do świata teatru – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK.

Także i w tym roku przedszkolaki, uczniowie wraz z opiekunami, wychowawcami, rodzicami oddadzą hołd Doktorowi Januszowi Korczakowi pod jego pomnikiem, wyruszając z Teatru Lalka w uroczystym „Marszu ze Złocistym”.
W tym roku odbędzie się on 24 października o godz. 12.30.

Festiwal potrwa do 25 października. Tradycyjnie, tak jak ma to miejsce od kilku lat, centrum festiwalowych wydarzeń będzie Teatr Powszechny. Festiwalowe pokazy odbędą się także w teatrach: Lalek Guliwer, Rampa na Targówku i Lalka.

XXI Festiwal to już kolejna edycja realizacji programu Ab ovo „zacząć od jaja”, którego celem jest propagowanie aktywnego uczestnictwa najmłodszych w sztuce teatralnej. W tym roku organizatorzy zaplanowali dla najmłodszych widzów i ich rodziców dwa spotkania w rytmie kołysanek.
Pierwszym z nich będzie koncert „Lulajki i wyliczanki” w wykonaniu Teatru Atofri z Poznania we współpracy z Jackiem Hałasem. Usłyszymy kołysanki zachęcające dzieci i opiekunów do wspólnego śpiewania i do swobodnego tańca.
Uzupełnieniem tych działań będzie warsztatowy spektakl „Kołysanki, mruczanki, lulajki”. Wspólne muzykowanie to czas zacieśniania niezwykłej więzi między rodzicami a dzieckiem – ten spektakl jest pełen spokoju, muzyki wygrywanej przez altówkę, wiolonczelę, skrzypce i akordeony, ale także wspólnego ruchu. Spektakl warsztatowy jest przeznaczony dla rodziców z dziećmi w wieku od 6 do 18 miesięcy.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...