foto

W sobotę, 21 października, w Bytomskim Centrum Kultury rozpoczną się Dni Teatru dla Juniorów „Klocki Teatralne”. Festiwal potrwa dwa dni.Dni Teatru dla Juniorów „Klocki Teatralne” mają na celu przybliżenie dzieciom różnych form teatralnych w wykonaniu najlepszych teatrów lalki i aktora.
Przez stałą obecność w kalendarzu corocznych imprez kulturalnych Festiwal kształci przyszłych, świadomych odbiorców sztuki i uwrażliwia ich na artystyczne działania. Organizowanie tego typu spotkań z teatrem mobilizująco wpływa i zachęca młodych widzów do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Dodatkowo, w ramach Klocków Teatralnych, odbywają się warsztaty, których celem jest ułatwienie dzieciom odbioru sztuki teatralnej, pomoc w nazwaniu emocji towarzyszących młodym w teatrze, zarówno słownie, jak i poprzez teatralne działania.


PROGRAM FESTIWALU

21 października, godz.11.oo
Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie
Spektakl „Bajka o stworku bez kolorku”
Tytułowy Stworek jest naiwnym, uroczym, puchatym i całkowicie, ale to całkowicie białym… jakby tu rzec… hmm… no… yyy… !!! Stworkiem właśnie! Jego życie jest równie urocze i białe jak on sam. I pewnie takim pozostałby na długi czas, gdyby na scenie nie pojawił się jego starszy, potwornie kolorowy brat zwany Potworkiem – Kolorkiem.
W tym miejscu zaczyna się teatralna przygoda. Przygoda naszych bohaterów, poruszająca naszych malutkich widzów, którzy razem ze Stworkiem i Potworkiem poznają piękny świat kolorów. Ich tajemnice, zagadki, zapachy i kształty, ich urodę i ciepło.
Spektakl jest doskonałą okazją dla dzieci do radosnej zabawy, do poznawania nowej rzeczywistości, do szeroko pojętych doznań zmysłowych oraz edukacji teatralnej a także – co jest niezwykle ważne – do osobistego współuczestniczenia w tworzeniu spektaklu. Autor bajki i zarazem reżyser tego przedstawienia, realizując na naszej scenie swój teatralny projekt, brał pod uwagę wszystkie te aspekty. Po przeprowadzonych konsultacjach pedagogicznych i rozmowach ze znawcami dziecięcej psychiki stworzył niezwykłą opowieść, która idealnie dopasowuje się do specyficznej percepcji najmłodszych widzów.
Dzieci od pierwszej do ostatniej chwili trwania spektaklu są emocjonalnie związane z losami głównego bohatera, bowiem dzięki stworzeniu na scenie postaci, która w swoich działaniach i sposobie myślenia odzwierciedla ich samych, mają pełną możliwość identyfikowania się z kreowanym przez aktora Stworkiem. Dodatkowo najmłodsi mają wiele okazji do interakcji z aktorami.
Przedstawienie trwa 50 minut i jest adresowane do dzieci w wieku od pół roczku do 5 lat.
Scenariusz, reżyseria, scenografia – Tomasz Kowalski
Muzyka – Michał Makulski
Obsada: Joanna Rząp, Stefan Szulc, Agata Madejska

21 października, godz.16.oo
Warsztaty do spektaklu „O czerwonym kapturki, czyli do prawdy po sznurku”
Wspólnie z dziećmi stworzymy swój własny straszny las, przez który pewnie wędrował prawdziwy Czerwony Kapturek i pomożemy sobie nawzajem pokonać wszystkie lęki z uśmiechem na ustach. W tej arteteterapeutycznej, wspólnej zabawie pokonamy wszelkie wilki, które chodzą nam po głowie.
Warsztaty poprowadzą:
Ola Drzazga – nauczycielka, arteterapeutka, reżyser teatru dzieci i młodzieży, liderka programu Teatroteki Szkolnej, ściśle współpracująca z Instytutem Teatralnym w Warszawie zajmującym się pedagogiką teatru, współtwórczyni bytomskich Klas Aktywności Twórczej. Żona Marcina.
Marcin Drzazga – pedagog, wykładowca pedagogiki w Katedrze Nauk Społecznych i Humanistycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, od lat wykorzystujący improwizację, dramę i teatr w pracy z dziećmi. Jego autorskie projekty pedagogiczno-teatralne są realizowane w setkach szkół na terenie całego kraju. Mąż Oli.

21 października, godz.17.oo
Teatr Moich Marzeń
Spektakl „O czerwonym kapturki, czyli do prawdy po sznurku”
„O Czerwonym Kapturku, czyli do prawdy po sznurku” to muzyczna bajka, barwna opowieść o perypetiach dziewczynki wędrującej przez las do chorej babci. Spektakl rozpoczyna melodyjna piosenka, której refren staje się tematem przewodnim i jest śpiewany wraz z dziećmi podczas wędrówki Czerwonego Kapturka. Dzięki fantazji twórczej autora scenariusza udało się stworzyć niepowtarzalny splot wydarzeń i występujących w nim postaci. Z natury zły wilk jest Dżentelmenem, który uwielbia zapach kwiatów. Postacią, która wplątuje wilka w intrygę wyzwalając w nim pierwotne instynkty jest podstępna wiewiórka. To zestawienie charakterów nasuwa w trakcie trwania przedstawienia dwa przysłowia: "Nie taki diabeł straszny jak go malują i "Nie wszystko złoto, co się świeci". Wszystkim wydarzeniom przygląda się sowa - mądra głowa (kukła), która będąc autorytetem, pomaga Kapturkowi ocenić trudną sytuację. Spektakl niesie również inne wartości edukacyjne i jak każda bajka kończy się czytelnym dla widza morałem. Dynamika, z jaką jest wyreżyserowana ta sztuka, udziela się widzom w każdym wieku, czego dowodem są liczne wybuchy euforii i śmiechu.
Rockowa piosenka babci czy charakterystyczna postać gajowego podsycają jeszcze bardziej zbudowaną atmosferę. Dzięki tym walorom przedstawienie nie dłuży się, a najmłodsza publiczność wychodzi z niego uśmiechnięta. Barwna scenografia, bogate kostiumy i niepowtarzalne maski przy udziale efektów specjalnych pozostawiają na długi czas bajkowe wspomnienia. Należy też podkreślić profesjonalną grę aktorów, którzy poprzez interakcję z dziećmi wciągają je w zaczarowany świat. Całość spektaklu dopełniają piosenki, których refreny są śpiewane jeszcze długo po opuszczeniu kurtyny.
Spektakl trwa godzinę i został przygotowany z myślą o dzieciach w wieku 2+
Reżyseria – Ewelina Tabaka
Scenariusz i piosenki – Rafał Gołąbowski
Scenografia: Bożena Hernas, Aneta Kurylec
Kostiumy – Urszula Szebel
Maski: Jolanta Markowska, Elżbieta Żelezik
aranż i mastering – Krzysztof Pająk
Obsada: Elżbieta Piekorz, Agnieszka Bednarz, Piotr Rybak, Jarosław Tyran, Błażej Olma

22 października, godz.16.oo
Warsztaty do spektaklu „Historia Śnieżki”
Prowadzenie: Ola Drzazga i Marcin Drzazga
W czasie teatralnych zabaw i improwizacji poszukamy wielu kreatywnych sposobów na obudzenie największego śpiocha i zdjęcie złych uroków z niejednej Królewny, sprawdzimy jak to jest być krasnoludkiem i współpracować w zabawie z innymi.

22 października, godz.17.oo
Teatr Maska w Rzeszowie
Spektakl „Historia Śnieżki”
Pewnego razu, podczas srogiej zimy, kiedy płatki śniegu sypały się jak pierze z rozprutej pierzyny, królowa siedziała przy oknie i szyła… – nie ma chyba dziecka, które nie zna tej baśni. Czy wiecie jednak, kto usłyszał ją pierwszy? Okazuje się, że opowieść o Śnieżce nie powstałaby, gdyby nie pustki w sakiewce Jacoba i Wilhelma Grimmów, nieżyczliwa karczmarka i bardzo deszczowe popołudnie…
W dobrze opowiedzianej historii tkwi wielka siła. Może uratować opowiadającego z niejednej trudnej sytuacji, obudzić marzenia lub popchnąć do działania słuchacza. Dobrą historię można opowiedzieć na wiele sposobów, a każdy z nich będzie równie interesujący. Zapraszamy was na taką właśnie opowieść. Jej bohaterów znacie doskonale - Królewna Śnieżka, siedmiu krasnoludków, zła macocha i piękny królewicz… Czy jednak na pewno nic nie może Was zaskoczyć w tej jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni? Przekonajcie się o tym sami.
Przedstawienie trwa 50 minut i jest przeznaczone dla dzieci w wieku 5+.
Autor – Oleg Żiugżda
Tłumaczenie – Katarzyna Litwin
Reżyseria – Oleg Żiugżda
Scenografia – Larysa Mikina-Probodiak
Muzyka – Bogdan Szczepański
Obsada: Maria Dańczyszyn, Jadwiga Domka, Henryk Hryniewicki, Maciej Owczarek, Natalia Zduń

W dniach od 21 października do 5 listopada zapraszamy do Baszty Bytomskiego Centrum Kultury, na wystawę plakatu teatralnego, zorganizowanej w ramach imprezy „Klocki Teatralne”.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...