foto

W połowie września swą premierę miał znakomity literacki debiut Antoniny Krzysztoń – charyzmatycznej pieśniarki, kompozytorki, autorki tekstów. To książka „Przeźroczysty chłopiec”.

„Przeźroczysty chłopiec” to zbiór króciutkich, prosto i pięknie napisanych oraz dowcipnie zilustrowanych historii z życia współczesnego przedszkolaka.
Opowiada je małym czytelnikom Franek, który we wrześniu zaczął chodzić do ostatniej grupy przedszkola. Poznajemy jego równieśników, przyjaciół, panie przedszkolanki, ale też obserwujemy trudne sytuacje, które mogą zdarzyć się każdemu dziecku: zazdrość o uczucia koleżanki, kłótnie w grupie (i dochodzenie do porozumienia; wybaczanie), rywalizację, przechwalanie się…

Mały czytelnik wraz z grupą przedszkolaków przeżyje cały rok przedszkolny – od rozpoczęcia, przez mikołajki, Gwiazdkę, Wielkanoc, Dzień Dziecka, zakończenie roku, ale też wycieczki, spotkania z niezwykłymi ludźmi, teatrzyki (to wszystko jest opisywane z dużym poczuciem humoru).
A jednocześnie będzie spędzał czas z Frankiem w jego domu, gdzie świat dorosłych czasami go przerasta, a mimo to próbuje go na swój sposób zrozumieć. Antonina Krzysztoń z ogromną wrażliwością oddaje sposób patrzenia i rozumowania dziecka (także charakterystyczne dla tego wieku „magiczne myślenie”). Uczy, jak radzić sobie z kłopotami, pokazuje rozwiązania.
Przeźroczysty chłopiec” jest też ważną książką dla rodziców. Przeglądając się w oczach dziecka, uczymy się być… lepsi.

„Można by powiedzieć: „Nieco młodszy i bardziej refleksyjny Mikołajek”. Albo „Współczesne Dzieci z Bullerbyn”. Ale ja życzę książce Antoniny Krzysztoń, by – jak jej piosenki – trafiła do serc wrażliwych ludzi – dzieci i dorosłych. I stała im się tak bliska, jak Mały Książę. Bo w pełni na to zasługuje”.
Dorota Koman

Antonina Krzysztoń wydała 15 płyt. Zadebiutowała w 1981 roku na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Oliwii. W 1983 r. wygrała Krakowski Studencki Festiwal Piosenki. Pierwsze kasety wydała w wydawnictwach podziemnych (CDN, Nova, Solidarność Wielkopolska ). W tym czasie występowała w kabarecie Pod Egidą, w Muzeum Archidiecezji u Ks. Andrzeja Przekazińskiego i w sławnym z niezwykłych artystycznych działań kościele na Żytniej. Od lat występuje w teatrach, kościołach, filharmoniach. Na wielu festiwalach, koncertach związanych z piosenką poetycką i religijną. Współpracowała m.in. z Leszkiem Możdżerem, Michałem Lorentzem, Wojciechem Konikiewiczem, Mateuszem Pospieszalskim, Wojciechem Waglewskim. W 2006 r. za działalność artystyczną otrzymała Order Odrodzenia Polski.

pozostałe aktualności