foto

W trzeci weekend września rozpoczęło się święto teatru dla NAJmłodszych widzów – 2. edycja festiwalu TAKE PART IN ART. To pierwsze w Polsce i jedyne w Warszawie tak duże wydarzenie promujące ideę „teatru inicjacyjnego" – teatru dla maluszków od 1. roku życia.

Po sukcesie pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych – TAKE PART IN ART. organizowanego przez Teatr Małego Widza w 2015 roku i ogromnemu zainteresowaniu widzów, festiwal TAKE PART IN ART otrzymał dofinansowanie m.st. Warszawy na kolejne edycje w latach 2017-2019.

Wczesne dzieciństwo to czas poznawania, doświadczania, eksperymentowania i „dotykania świata”, odkrywania i wyjaśniania różnych zjawisk, naśladowania i dzielenia się emocjami. Ideą teatru dla NAJmłodszych jest wspieranie dzieci w tym procesie. Teatr to idealne miejsce do rozwijania dziecięcej wrażliwości i wyobraźni, o czym będziemy mieli okazję przekonać się podczas 2. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych „TAKE PART IN ART”.

Podczas tej edycji festiwalu – od września do grudnia 2017 roku – na scenie Starej Prochowni będzie gościć 6 znakomitych teatrów z całego świata z 8 niezwykłymi przedstawieniami. Zaproszeni artyści z Włoch, Belgii, Austrii, Hiszpanii i Kanady od lat zajmują się realizacją spektakli dla NAJmłodszych. Odbędzie się 59 spektakli dla blisko 4,5 tysiąca widzów, w tym 16 bezpłatnych spektakli dla dzieci ze stołecznych żłobków i przedszkoli.

Twórcy festiwalowych przedstawień w oryginalny sposób posługują się językiem dostosowanym do percepcji, sposobu poznawania i rozumienia świata przez najmłodsze dzieci. Reprezentują odrębne i niepowtarzalne koncepcje artystyczne, co pokazuje, jak wiele może być pomysłów na inspirujący teatr dla maluchów.
Spektakle TAKE PART IN ART to w przeważającej większości historie opowiedziane bez słów – wymalowane emocjami za pomocą ruchu, dźwięku, światła i poetyckich obrazów. Natomiast nadrzędnym celem wszystkich spektakli jest nawiązanie dialogu z NAJmłodszymi odbiorcami. Twórcy teatru dla dzieci wierzą, że zanurzenie w sztuce i uczestnictwo w artystycznym procesie od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na rozwój kreatywności, wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji każdego człowieka.
Atutem projektu TAKE PART IN ART jest jego unikalna formuła.
Festiwal potrwa cztery miesiące (od września do grudnia 2017), a spektakle zaproszonych gości będą prezentowane co drugi weekend miesiąca. Dzięki temu, że wydarzenia nie są skumulowane w jednym czasie są zwielokrotnione, jest szansa, by dotrzeć do możliwie najszerszej grupy odbiorców.

TAKE PART IN ART to również cykl bezpłatnych warsztatów dla 50 nauczycieli z warszawskich żłobków oraz specjalny program OTWARTE LABORATORIUM TEATRU dla osób zainteresowanych tematyką tworzenia teatru dla najmłodszych – artystów, animatorów i pedagogów. Nie zabraknie również teatralnych oraz kreatywnych zajęć dla najmłodszych.
PRACOWNIA TEATRALNA to seria autorskich warsztatów kierowanych do dzieci, a także do dzieci i ich rodziców. To miejsce, przestrzeń i czas na odkrywanie własnych możliwości, rozwijanie twórczych zdolności, wyobraźni i pomysłowości. W programie warsztaty teatralne prowadzone przez artystów Teatru Małego Widza, zajęcia ilustratorskie z Olą Cieślak oraz Stolarka dla dzieci, którą poprowadzą Dzikie Dzieci.

Program i szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej festiwalu www.takepartinart.pl.
Bilety są dostępne w sprzedaży elektronicznej, na stronie internetowej www.takepartinart.pl/kalendarz

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...