foto

TVP ABC rekomenduje Państwu nową serię wydawnictwa RM – „POLSCY SUPERBOHATEROWIE”. Opowiada ona o niezwykłych Polkach i Polakach – ludziach mądrych i odważnych. Jak żyli i pracowali? O czym marzyli i co osiągnęli? Co im zawdzięczamy?

Książkę „Maria Skłodowska-Curie” Małgorzaty Sobieszczak-Marciniak czyta się niemal jednym tchem. Autorka w pełen ciepła i bardzo interesujący sposób – w formie wspomnień starszej pani, opowiada o życiu i pracy słynnej polskiej uczonej. Które miejsca w Warszawie Maria najbardziej lubiła? Czy dobrze czuła się w Paryżu, gdzie pojechała na studia? Jakie miała laboratorium? Z kim w nim pracowała? Jak nazwała odkryty przez siebie pierwiastek? Gdzie lubiła spędzać wakacje z córkami?
Maria Skłodowska urodziła się w Warszawie. Starsze rodzeństwo i rodzice nazywali ją pieszczotliwie Anciupecio. Kiedy usiadła w szkolnej ławce, okazało się, że jej największą pasją są... fizyka i chemia. Marzyła o pracy naukowca. W jej czasach – w Polsce rządzonej przez zaborców – kobiety nie mogły studiować. Ale od czego są marzenia?

„Rotmistrz Witold Pilecki” – z tej książki młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak żył i o co walczył rotmistrz Witold Pilecki. Kim byli jego przodkowie? Jak spędzał wakacje u dziadków w Sukurczach? Co robił w Wilnie? Jaką tajną misję otrzymał od dowódców Armii Krajowej? W jaki sposób stał się narodowym bohaterem?
Choć Witold Pilecki urodził się na północy Imperium Rosyjskiego, gdy rządzonej przez zaborców Polski nie było na mapach, jego rodzice bardzo dbali, by pamiętał, że jest Polakiem. Gdy Witek podrósł i poszedł do szkoły, wstąpił też do drużyny skautów. Uczył się tam pilnie taktyki wojskowej, by w przyszłości bić się o wolność, hartował ciało, by zawsze mieć dużo siły, i ćwiczył wolę, by nigdy się nie poddawać. Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, stanął do walki o niepodległość Polski, bo był odważnym patriotą. Nie wahał się także wtedy, gdy ojczyzna potrzebowała go po raz kolejny – na pięknej karej klaczy Bajce ruszył na czele kawalerzystów w 1939 roku, walczył w Powstaniu Warszawskim, a potem podjął się niezwykle trudnej misji i dobrowolnie został więźniem Oświęcimia – niemieckiego obozu śmierci.
Choć czasem było mu ciężko i ponosił porażki, walczył do końca i został polskim superbohaterem!

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...