foto

Czy w najbliższym czasie na szlaku Państwa wakacyjnych podróży jest Rabka? Jeśli nie, a będą Państwo na wakacjach na południu, gdzieś w Małopolsce, polecamy wizytę razem z dziećmi w znanym uzdrowisku. Po co?
Już w środę, 12 lipca, w Rabce rozpoczyna się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival”, a jego temat przewodni to „wielka przygoda”. Festiwal potrwa do soboty, 15 lipca.

W ciągu 4 dni odbędą się aż 64 bardzo interesujące wydarzenia dla dzieci, które zainteresują też dorosłych, jak i specjalnie adresowane do starszych sympatyków literatury.
Wśród gości Festiwalu znajdą się: Moni Nilsson ze Szwecji, Alexander Steffensmeier z Niemiec, Sigute Chlebinskaite i Kristina Norvilaite z Litwy oraz czołowi polscy twórcy: Anna Czerwińska-Rydel, Emilia Dziubak, Barbara Gawryluk, Piotr Karski, Barbara Kosmowska, Rafał Kosik, Radosław Krzyżowski, Marcin Szczygielski, Tomasz Samojlik, Dorota Segda, Agnieszka Stelmaszyk, Adam Wajrak, Łukasz Wierzbicki, Agnieszka Wolny-Hamkało i wielu innych.

W programie imprezy zaplanowano wystawy, filmy, warsztaty i spotkania autorskie, literackie gry terenowe, piwnicę literackich zagadek i wielkie czytanie książek w wykonaniu znanych aktorów w Parku Zdrojowym.

Festiwalowe wydarzenia ogarną całe uzdrowisko i zaangażują wszystkie lokalne instytucje: bibliotekę, teatry, muzea, kino, amfiteatr, szkoły, sanatoria, a nawet Podhalańską Grupę GORP.
Wtajemniczeni przyjaciele festiwalu (a ich liczba jest już spora) wiedzą, jak wspaniałe warsztaty przygotowują miejscowi artyści i z miesięcznym wyprzedzeniem się na nie zapisują.
W tym roku zapisy rozpoczęły się 19 czerwca – są prowadzone telefonicznie – tel . 18 26 77 449 i mailowo rabkabiblioteka@wp.pl przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rabce-Zdroju. Druga tura zapisów – dla osób przyjezdnych, rozpoczęła się 9 lipca.
W planach są m.in. warsztaty lalkarskie, animacji poklatkowej, lepienia z gliny, barwienia tkanin, frotażu, gry na dziwnych instrumentach, tworzenia smoków – a wszystko inspirowane utworami literackimi.
Bo ideą Rabka Festival jest poszukiwanie nowoczesnych, nieoczywistych dróg, które pozwalają ludziom, zwłaszcza tym najmłodszym i nieprzekonanym, dotrzeć do książek.

W jeden z festiwalowych dni – 14 lipca – organizatorzy planują całodzienny cykl prezentacji przeznaczonych specjalnie dla dorosłych – bibliotekarzy, nauczycieli i rodziców. Wybitni praktycy i eksperci będą mówić o nietypowych formach promocji czytelnictwa, o fantastyce, grach, komiksach, aplikacjach mobilnych, różnych formach czytelniczych warsztatów oraz o tym, jak za granicą zachęca się dzieci do czytania.

Festiwalowi goście zawitają również do dzieci w szpitalach, które są partnerami przedsięwzięcia: Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu (z dziećmi spotkają się Tomasz Samojlik, Łukasz Wierzbicki, Alexander Steffensmeier i Kristina Norvilaite) oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jedynie na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Dokładny program znajduje się na górze tej strony i na stronie www.rabkafestival.pl

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...