foto

Zapraszamy dzieci w sobotę, 1 lipca, na Imieniny Jana Kochanowskiego. Odbędą się one w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. To literacki piknik organizowany przez Bibliotekę Narodową z wieloma atrakcjami dla najmłodszych, jak i nieco starszych.

Podczas pikniku pojawią się dziecięcy pisarze, ilustratorzy, twórcy komiksów, a także polskie wydawnictwa dziecięce (z książkami w „imieninowych” cenach). W programie nie zabraknie czytania bajek przez znaną aktorkę – Jolantę Fraszyńską, warsztatów plastycznych i gry terenowej.
Na zakończenie zaplanowano Wieczorynkę – spektakl na podstawie „Baśni cygańskich” Jerzego Ficowskiego.

Gościem specjalnym Imienin 2017 jest Joseph Conrad, którego postać inspiruje do działań związanych z żeglowaniem, podróżami oraz poznawaniem odległych krain i kultur.
Najmłodsi imieninowi goście będą mogli zbudować i zwodować swoje żaglowce (warsztaty z Michałem Jońcą), poznać elementarze z całego świata (podczas spotkania z autorkami książki” Ala ma kota. A Ali?”) oraz pobłądzić palcem po mapie z Joanną Piekarską.
Nieco starsi – poszukają (nie)pirackiego skarbu w czasie gry terenowej.
Bliższą geograficznie egzotyką zadziwi wystawiana we wnętrzach Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) Wieczorynka – przedpremierowy spektakl, przygotowany we współpracy z Teatrem Polskim według „Baśni cygańskich” Jerzego Ficowskiego w reżyserii Tomasza Cyza.
Wielką atrakcją będzie instalacja artystyczna Izy Rutkowskiej „Zobaczyłem w ogrodzie ogromną książkę”, połączona z warsztatami abstrakcyjnego myślenia, prowadzonymi przez artystkę (nie tylko dla dzieci!) oraz imieninowy przegląd bajek w interpretacji Jolanty Fraszyńskiej.
Na stoiskach kilkudziesięciu wydawnictw będzie można kupić (w specjalnych, „imieninowych” cenach) najciekawsze i najpiękniejsze dziecięce książki oraz spotkać się z ich autorami i ilustratorami.
Nie zabraknie także poważniejszych, wydarzeń dla dojrzalszej publiczności.
W bloku Conradowskim będą to m.in. rozmowy z wybitnymi tłumaczami o tajnikach przekładu dzieł anglojęzycznego Polaka. Znawcy twórczości pisarza będą się spierać o odpowiedź na pytanie „Czyj jest Conrad”.
Nawiązując do motywu podróży, twórcy literatury faktu podzielą się doświadczeniami z wypraw do Afryki, a że podróżują nie tylko ludzie – prof. Jerzy Bralczyk opowie o słowach, które pokonują bariery języków narodowych.

Niezależnie od wieku goście Imienin, jak co roku, będą bawić się podczas Meczu poetyckiego. Rywalizacja aktorów na interpretacje wierszy pod hasłem „O podróżach nie tylko do jądra ciemności” ponownie rozgrzeje scenę i aktywnie głosującą publiczność. Mecz poprowadzi Grzegorz Markowski.
„Pieśń świętojańską o Sobótce” Jana Kochanowskiego wykona zespół Mikromusic, a część muzyczną dopełni łączący pokolenia dansing pod rozgwieżdżonym niebem.

Od godziny 11.oo do 19.oo można też zwiedzać Pałac Krasińskich.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...