foto

4 czerwca swe podwoje dla osób z dziećmi otworzą Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli. Odbędzie się tam VIII Dzień Dziecka – tegoroczny pod hasłem „Jakież kwiaty, jakie wianki…”

Nigdy czarowniejszą pieśnią
Nie kusiła Odysa syrena...
Gdyby fiołki i konwalie
Zamiast pachnąć grać umiały,
Byłaby to muzyka Szopena.
Leopold Staff, „Nonsens”

W Pokoju Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przez cały rok stoi bukiet świeżych kwiatów. Wiemy, że wracając do Paryża z Londynu, Chopin prosił przyjaciela, Wojciecha Grzymałę, o wstawienie do jego salonu wonnych fiołków. Polskie kwiaty, namalowane w latach 30. XX wieku przez Leonarda Pękalskiego, zdobią też strop Pokoju Urodzenia kompozytora, a zakończona w lutym konserwacja stropów w całym Domu Urodzenia Fryderyka Chopina pozwoliła pokazać, w jaki sposób motywy kwiatowe były wykorzystywane do zdobienia tego wyjątkowego miejsca w późniejszych latach. „Jakież kwiaty, jakie wianki…” pytał Maciejowski w okolicznościowym wierszu-podarunku, który wraz z Fryderykiem postanowili ofiarować Vaclavovi Hance. Fryderyk odpowiedział, dopisując do wiersza mazurową melodię. Być może także o chopinowskich mazurkach myślał Leopold Staff, pisząc „Gdyby fiołki i konwalie zamiast pachnąć grać umiały, byłaby to muzyka Szopena”.

VIII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli będzie poświęcony wątkom kwiatowym. Pośród kwitnących w parku magnolii, tulipanowców, bratków, szałwii i kalin zabrzmią liryczne i pełne wyrafinowanego humoru – Śpiewokwiaty Lutosławskiego, a dźwięki francuskich miniatur fortepianowych będą towarzyszyć rozmaitym grom ogrodowym. Wsłuchamy się w kwiatowe baśnie o Calineczce i kwiecie paproci, zapleciemy wianki, stworzymy kompozycje kwiatowe w różnych technikach plastycznych, pod japońską wiśnią będziemy składać origami. Barwy rozsianych po parku kwiatów z pewnością ucieszyłyby oko autora modernistycznej koncepcji założenia parkowego, architekta niezwykle czułego na kolory – Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Na wystawie czasowej dzieci zobaczą akwarele i kolorowe projekty architektoniczne będące świadectwem jego wrażliwości na świat barw. W związku z tym nie zabraknie architektonicznych warsztatów, związanych z modernistycznym parkiem, otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz spotkania z architektem krajobrazu.

Zapraszamy na VIII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli w niedzielę, 4 czerwca w godz. 1o – 17.
Wstęp do Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli dla osób z dziećmi jest bezpłatny.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...